Jump to content

Vélt vagy valós betegség? Mindent a pánikbetegségről…

2017. 01. 12. 15:00

A semmiből feltámadó kellemetlen érzés? Halálfélelem? Heves szívdobogás? Gombóc a torokban? Intenzív verejtékezés, menekülési kényszer a zsúfolt helyekről? Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, előfordulhat, hogy Te is pánikbetegségben szenvedsz.

Sokan úgy tartják a pánikbetegség,egy nem létező betegség, és csak legyintenek egyet „ez, csak hiszti” címszóval arra, aki környezetükben éppen elszenvedője ennek a kellemetlenségnek.

Az orvostudomány a pánikbetegséget a pszichés zavarok közé sorolja, mely valamiféle kisebb-nagyobb lelki megrázkódtatás, trauma hatására tör felszínre,ott és akkor, amikor nem is várnánk. A betegség lényege, hogy az egyénre időről-időre rátör egy intenzív szorongással, félelemmel, frusztrációval kísért pánikroham.

A pánikroham érzéseink és gondolataink együtteséből is kialakulhat. Azok,akik ettől szenvednek gyakran tudat alatt is előidézik a rohamok megjelenését, ugyanis ha azt érezzük, hogy valami nem stimmel velünk, tudat alatt stresszelni kezdünk, testünk és elménk reagál erre a vészreakcióra és újra előidézi a korábban átélt kellemetlen élményt. Ha egy pánikbetegnek eszébe jut,hogy bármikor rosszul lehet, ez a gondolat felgyorsítja a szívverést, testünk izzadni kezd, mellkasi szorítás, légszomj keletkezik. Az illető pedig még rosszabbul lesz,mint volt. Egyes esetekben a pánikroham kapcsolatotban lehet bizonyos helyekkel és szituációkkal, egyébként bárhol és bármikor kialakulhat.A betegség többnyire 20-40 év közötti nőkre jellemző.

A pánikbetegségek három csoportba osztható. Az első csoportban a betegség enyhe lefolyású, egy idő után jellemzően magától elmúlik. A második csoport, amely orvosi segítséggel, gyógyszeres kezeléssel tünetmentesen tartható, és a harmadik amely tartósan fennáll.

Tünetei

Nehéz légzés, gombóc a torokban

Gyengeség, fáradtság, szédülés

Fejfájás, gyomorfájás, hasmenés , mellkasi szorítás

Izzadás, heves szívverés, hidegrázás, bőrpirosodás, reszketés

Ha a tünetek közül legalább 3-4 jelentkezik hirtelen a semmiből, pánikrohamról beszélhetünk. A tünetek megjelenéstől számítva 10-20 percig is tarthatnak. A pánikbetegség gyakran együtt jár olyan betegségekkel,mint a depresszió, agorafóbia (félelem bizonyos helyektől), szociális fóbia (félelem nagyobb tömegektől).

Hogyan kezelhetjük?

Betegség kezelése érdekében mindenképpen ajánlott felkeresni egy pszichológust vagy pszichiátert. A pánik leküzdéséhez elengedhetetlen feltárni a kiváltó okokat, megérteni őket, majd ezeket orvosolni. Gyógyszeres kezelést minden esetben,csak orvosi utasításra szabad elkezdeni. Fontos, hogy megértsük, a pánikroham nem valamilyen betegség jele, hanem maga a betegség.A pánikbetegség kezelése általában hosszan tartó, de hatékony munka. Jók a gyógyulási esélyek, a beteg lassan ugyan, de vissza tud térni a betegség előtti normál hétköznapokba.

Így próbáld meg leküzdeni...

Érdemes akkor kezdeni a pánikroham leküzdését, amikor az ember nincs pánikrohamban, át kell gondolnunk, hogyan alakul ki a roham, legtöbbször mi idézi elő és kitapasztalni,hogy milyen módszerrel tudjuk hatékonyan orvosolni.

Természetesen,ha a tünetek valamelyikét észleli nem lehet orvosi segítség nélkül megállapítani,hogy valóban pánikbetegség áll-e fent. Bármiféle problémát észlel,minden esetben konzultáljon a megfelelő szakorvossal!

 

(Forrás: marmalade.hu l Kép: pixabay.com)