A liszt alapélelmiszereink egyike, régóta felhasználjuk már étkezésünkhöz, mégis a mai kor embereinek egy részénél a liszt káros autoimmun folyamatokat indít el, amelyet lisztérzékenységnek nevezünk. A cöliákiaként is nevezett lisztérzékenység a vékonybelek olyan krónikus gyulladását jelenti, amely során a tápanyagok felszívódása nehezebb. Az arra fogékony embereknél ezt a glutén váltja ki.
A lisztérzékenység bármikor kialakulhat. Habár könnyű diagnosztizálni, hogy valaki gluténérzékeny, mégis ha erre a lehetőségre nem gondolunk, akkor nehéz a felismerése, ugyanis szerteágazó tünetekkel jelentkezhet, amelyek alapján a lisztérzékenységre nem is gyanakszunk.
Sok embernél csak felnőtt korban jelentkeznek a tünetek, de gyermekkorban is érdemes a lisztérzékenységgel számolni, hogy megelőzhessük a bajt. A korszerű technikának köszönhetően egyre többeknél kerül napfényre a lisztérzékenység megléte. Még azoknál is, akiknél korábban nem mutatták ki.
A lisztérzékenység azt jelenti, hogy a búzában lévő glutén, valamint a zab, a rozs, az árpa hasonló jellegű fehérjéi gyulladást okoznak a belekben azoknál, akik erre érzékenyek. A vékonybél nyálkahártyája begyullad, egy idő után a bélbolyhok sorvadni kezdenek és felszívódási zavarhoz vezet. A rossz tápanyagfelvétel miatt vashiányos vérszegénység és fogyás léphet fel. A lisztérzékenység az egész szervezetre kiható autoimmun betegség, amelynek tünetei közé akár bőrpanaszok is tartozhatnak, így előfordul, hogy a lisztérzékenység gyanúja sem merül fel bennünk.
A lisztérzékenység egyik tünete lehet a foltos hajhullás. Az egyenletes hajhullás természetes folyamat, ősszel és tavasszal ráadásul intenzívebb, de a foltos hajhullás jól körülírt területen jelentkezik. Érintheti akár a szemöldököt, a bajuszt és a szakállt is. Festékhiány is felléphet a bőrön. A vitiligo megjelenhet az autoimmun betegség következtében is. Megjelenhet a bőrön még, főleg a könyök, a térd, a fenék területén olyan apró, hólyagos kiütés, amely rendkívül viszket. Jelenléte kellemetlen és akár a lisztérzékenység következtében is megmutatkozhat. A bőrbetegség megjelenésével érdemes gluténérzékenységre is gyanakodni, és szűrni azt.
A lisztérzékenységet kezelni kell, mert máskülönben rosszindulatú nyirokrendszeri daganatos betegségek kialakulásának kockázatát növeljük. A lisztérzékenységhez társulhat a cukorbetegség, pajzsmirigygyulladás, májgyulladás is.