Az eredeti farmernadrág egy bizonyos fajta sávolykötésű pamutszövetből, a „denim”- ből készül, jellemzően kék színű. A magyaron kívül finnül és szerbül is „farmer”-nek nevezik; számos nyelvben azonban az amerikai „jeans” elnevezést használják. A napjainkig fennmaradt legrégebbi Levi’s farmernadrág az 1880-as években készült.
A farmernadrág eredete a 19. századra nyúlik vissza, amikor munkaruhaként hordták, de a 20. század második felében már divatcikk lett és más ruhadarabokat (szoknyákat, női ruhákat, dzsekiszerű kabátokat), táskát stb. is készítettek a farmerszövetből. Ma a szabadidő-ruházat és a hétköznapi viselet szerves részét képezi.
Mára a farmernadrág teljesen elfogadott viseletté vált, de jelentős mértékben át is alakult.
Mind anyagában, mind formai kivitelezésében sokféle változatával találkozunk, ma már messze nem csak a hagyományos farmerszövetből készül, hanem annak korszerűsített változataiból is , és nem is mindig a klasszikus kék színben. Viselik nők, férfiak és gyermekek, minden korosztály.
A farmernadrágok hallatlan népszerűsége vezetett oda, hogy nagyon sok ruhagyár kezdett foglalkozni ezzel a termékkel, kialakítva saját fazon-specialitásaikat. Nem egy közülük világmárkává nőtte ki magát (Diesel, Lee Cooper, Levi's, Mustang, Wrangler stb.)
A szín és a forma is meghatározó. Az első farmerek kezdetben vörösesbarna színűek voltak, később terjedt el az indigókék. Ma szinte minden színben kapható. A formája változatos, hódított már a répa- majd a csőnadrág is. Zakók, szoknyák, bikinik, menyasszonyi ruhák, cipők is készülnek a kedvelt anyagból.