A karácsony Jézus Krisztus születésének napja, a család, az otthon és a szeretet meghitt ünnepe. A karácsonyi ünnepkörhöz számos szimbólum tartozik, szokások alakultak ki, emellett pedig ételek és növények is jellegzetesen a karácsonyhoz tartoznak. A germán, az egyiptomi, a római és a kelta kultúra kedvelt növényei voltak az örökzöldek, amelyek egész évben mutatják zöld leveleiket, éppen ezért az örök élet szimbólumává is lettek.
Az angolszász kultúrában a mai napig közkedvelt a fehér fagyöngy karácsonyi felhasználása, éppúgy, mint annak idején a kelták körében volt. Filmek ismert jelenete, hogy az ajtó fölé aggatott fagyöngy alatt tartózkodók megcsókolják egymást. Az örök szerelem reményében alakult ki ez a szokás.
A karácsony legáltalánosabb növénye természetesen a fenyő. A fenyőfélék közül szoktak egyet kiválasztani, és azt díszítik fel kedvükre az emberek. Magyarországon három fenyő használata a legjellemzőbb, mint karácsonya, ezek a közönséges lucfenyő, az ezüstfenyő és a jegenyefenyők valamelyike. Az olcsóbb fenyőfák közé tartozik a feketefenyő és az erdei fenyő. Az olcsóság azonban azzal jár, hogy a szobában hamar hullatni kezdik tűleveleiket. A jegenyefenyők közül is egyre kedveltebb az illata és tartóssága miatt a kaukázusi jegenyefenyő, habár emiatt a drágább fenyőfát képviseli. A karácsony nem minden földrészen téli hidegben, hóban van.
Míg nálunk a téli napforduló jelentős ünnepe a karácsony, addig máshol napos, nyári melegben ünneplik. Éppen ezért az új-zélandi karácsonyfa is más. A mirtuszfélék családjába tartozó növény karácsony táján hozza pompás virágait, így az új-zélandi lakosok ez alatt a növény alatt bontják ki ajándékaikat. Az Egyesült Államokban sokan szerzik be az amerikai duglászfenyőt, amelynek narancsillata van. Az ausztrál karácsonyfa a fagyöngyfélék rokonságába tartozó félélősködő növény, amely szintén karácsony táján hozza sárga színű virágait. Más országokban ugyanez a növény hozzájárul az ünnepi hangulat megteremtéséért, mint díszítő elem. Ugyanilyen szerepe van a tiszafának. Ez a növény megtalálható hazai kertekben, parkokban, de a Bükkben őshonos.
Ki nem hagyható az ünnepi növények közül a közkedvelt mikulásvirág, amely valójában egy kutyatejfaj Közép-Amerikából. Eredeti élőhelyén jóval nagyobbra képes megnőni, mint cserépben. Piros virága miatt az egyik legnépszerűbb szobanövény. A nevében is szintén ünnepi növény a karácsonyi kaktusz, amely ez idő alatt hozza lila virágait.
A fekete hunyor fekete gyökeréről kapta a nevét, amely gyakran volt az ünnepi asztalok dekorációs növénye, de még a mai napig szokták használni. Kelet-Európában a gránátalma, a búza és a mák is jelentőséggel bír karácsonykor, hiszen a termékenységet, a gyarapodást szimbolizálják.
(Kép forrása: imgarcade.com)