Lássuk, mik azok az orvul leselkedő veszélyek, amiknek ki vannak téve a fogaink?
-Melengető tea:
Bizony jól esik a testünknek, ha a hideg, téli levegőről hazatérve egy nagy bögre gőzölgő teával melegítjük fel magunkat, a fogaink azonban kevésbé lesznek hálásak a hirtelen hőingadozásért. A gyors váltástól a fogaink felszínén szemmel alig látható apró repedések keletkezhetnek. Igaz ugyan, hogy ezek a zománchibák többnyire nem fognak nagyobb gondot okozni, inkább kozmetikai problémának minősülnek, mivel a repedésekben később könnyen nyomot hagyhat a kávé, vagy a vörösbor, azonban ha elmélyülnek, akár sajgóvá, érzékennyé is tehetik a fogainkat. A hirtelen hőmérsékletváltás veszélyeit azonban könnyedén csökkenthetjük, ha az utcán egy sálat teszünk az arcunk elé nagy hidegben. A fogak felszínének repedezése nem kizárólag téli probléma. A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy ugyanilyen káros hatású lehet, ha az italunkban lévő jégkockákat ropogtatjuk nyári melegben.
-Uszoda:
A helytelenül, vagy nem elégségesen karban tartott uszoda vizében található klór sem tesz kifejezetten jót a fogainknak se télen, se nyáron. A klór ugyanis a fogak eróziójához vezet, amitől a fog érzékenyebbé válhat, a felszíne pedig elszíneződhet. Ha olyan helyre járunk fürdőzni, ahol rendszeresen ellenőrzik a klórszintet, nem kell aggódnunk, a szakemberek azonban azt javasolják, inkább ússzunk csukott szájjal.
-Gyógyszerek allergia ellen:
Az allergiákra, köztük a szénenáthára használt antihisztaminok kiszáríthatják a száj nyálkahártyáját, ami hosszú távon a fogakat és a fogínyt is károsítja. Cukormentes rágókkal és rendszeres folyadékivással azonban csökkenthetjük a veszélyeket.
-Műanyag tasakok:
Ha te is a fogaiddal szoktad feltépni a ropi és más rágcsák zacskóját, jobb, ha azonnal felhagysz ezzel a fogkárosító szokásoddal! Ugyanez vonatkozik a körömrágásra is, ezekkel ugyanis könnyedén megsérthetjük a fogaink felületét.
-Utazás:
A repülés olyan problémákat is beindíthat a fogainkban, amik egészen ideáig semmi gondot nem jelentettek. A hirtelen fel- és leszállástól azonban apró kis légbuborékok alakulhatnak ki a tömések környékén, amik a légnyomáskülönbségtől hirtelen nagyon fájdalmassá válhatnak. Ugyanez a jelenség előfordulhat hegymászás, vagy síelés közben.
-Pletykálás:
Valószínűleg ez a legrosszabb hír cserfes olvasóink számára, de sajnos a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a folyamatos locsifecsi az álkapcsokat is károsíthatja, és akár ízületi gyulladást is okozhat.
(Daily Mail, kép: vnyeu.org)