Hogy biztos lehessen a legénysége példás magaviseletét illetően, a világ egyik legsikeresebb kalózkapitánya, a walesi Bartholomew Roberts még szabályrendeletet is kiadott 1722-ben. Mi most ezekből az olykor viccesnek tűnő törvényekből szemezgettünk.
A hajón tökéletes demokrácia uralkodott, minden embernek ugyanannyit ért a szavazata a közügyeket illetően, de a harácsolt javakat és szeszesitalt is egyenlően osztották fel, az utóbbit persze csak addig, amíg volt bővében. Utána szavazással döntöttek a további alkohol sorsáról. Persze ez a demokratikus egyenlőség a kapitányra nem vonatkozik, megerősítve az Orweli szabályt: mindenki egyenlő, de van akik egyenlőbbek a többinél...
A kalózkapitány szigorúan óvta embereit attól is, hogy egymástól lopjanak, elvégre holló hollónak nem vájja ki a szemét. Ellenkező esetben azonban nem csak a szemétől kellett ténylegesen búcsút vennie, de az orrától is, mielőtt kitették egy lakatlan szigeten.
Szerencsejátékot a konfliktusok elkerülése végett nem játszhattak pénzben, este nyolckor pedig kérlelhetetlenül lámpa, illetve gyertyaoltás volt. Ha valaki takarodó után is folytatni akarja az ivászatot, az megtehette a koromsötét fedélzeten.
De hát nem is szórakozni gyűltek össze a kalózhajón a népek, ezért rendeletben volt kiadva, hogy a legénység mindig, minden körülmények között tartsa magánál a fegyvereit.
Ami a romantikázást illeti, a kapitány ezen a téren is igen egyértelmű volt: az a kalóz, akit rajtakapnak, hogy álruhában a hajóra csempészi a szerelmét (legyen az fiatal fiú, vagy leány...) halállal büntetendő, akárcsak azok, akik magukra hagyják társaikat egy csata kellős közepén.
A viták fegyverrel, vagy ököllel való elrendezését a fedélzeten a kapitány ellentmondást nem tűrően megtiltotta, ám onnantól, hogy földet értek, a vitás felek párbajban eldönthetik igazukat.
A munkával járó egészségügyi kockázatokra pedig már akkor is kitalálták a biztosítás egy speciális formáját, ha valamelyik kalóz megnyomorodna, vagy elveszítené egy, vagy több végtagját, az végkielégítést kaphatott a közös zsákmányból.
(Kép: behance.net)