Sportolás, vagy nehéz munka közben óhatatlanul megizzadunk. Ilyenkor azonban a szervezetünk folyadékot és elektrolitokat is veszít, amik pedig elengedhetetlenek a testünk egészséges működéséhez. Ha túl sok vizet veszítünk és nem pótoljuk időben, hamarabb elfáradunk, szédülni kezdünk és izomfájdalmak is felléphetnek. A folyadék ideális pótlásának módja azonban nemenként igen eltérő lehet.
Kutatások igazolják, hogy nők fiziológiáját befolyásolja az ösztrogén és progeszteron szintjük változása a menstruációs ciklussal összhangban, és ezek a változások a hidratálási képességre is kihatnak. Emiatt viszont nem biztos, hogy az az irányadó folyadékmennyiség az ideális a nők esetében is, amit eredetileg a férfiaknál állapítottak meg.
-A nők nem kis férfiak, -magyarázza Dr Stacy Sims. –Az nőknek ötször nagyobb az esélye, hogy valamilyen gyomorprobléma –hasmenés, hányinger, puffadás- alakuljon ki náluk edzés után, mint a férfiaknak. Hőgutát és napszúrást is könnyebben kapnak, mint az erősebbik nem. Ennek lényegében az áll a hátterében, hogy a menstruációt megelőző napokban megemelkedik a nők ösztrogén és progeszteron szintje, ami miatt viszont 8%-ot veszítenek a vérplazma mennyiségükből. Ez a vér vizesebbik része. Emellett ebben az időszakban a testhőmérsékletük is enyhén megemelkedik. A nátrium szint is kulcsfontosságú szerepet tölt be, mivel a nátrium szállítja a vizet a sejtekbe, a progeszteron szintjének változása azonban erre is kihat. Ha pedig valaki hormonális fogamzásgátlást alkalmaz, azok esetében az ösztrogén és progeszteron szint akár nyolcszorosára is nőhet.
Ezek az ingadozások megfelelő táplálkozás és folyadékpótlás mellett azonban kiegyenlíthetők, állítja Dr Sims. A férfiakkal szemben a nőknek több nátriumra és potassziumra van szüksége, illetve különböző fajta cukrokra, glükózra és szacharózra. A fruktóz nem minden esetben felel meg a célnak, megemésztése ugyanis a nőknél puffadást okozhat.
-A kiszáradást leginkább úgy kerülhetjük el, ha már az edzés előtt pár órával gondoskodunk a folyadékpótlásról, majd testmozgás közben is gyakran iszunk néhány kortyot.
A szakember azt javasolja, az egy óránál hosszabb edzések során 15-20 percenként igyunk egy keveset. Az ideális frissítő ital elkészítéséhez keverjünk a vízhez egy csipetnyi jódozott tengeri sót és egy evőkanál juharszirupot.
Az edzések után is gondoskodjunk a megfelelő folyadék- és energiapótlásról. A legjobb, ha testmozgás után fél órával egy pohár görög joghurtot eszünk egy evőkanálnyi mézzel elkeverve, vagy teljes kiőrlésű kenyérszeletet füstölt lazaccal és avokádószeletekkel.
(Yahoo Shine, kép: the-trainers-edge.com)