Cambridge-i és párizsi kutatók szótesztet végeztettek a kísérletben szereplő alanyokkal, és arra a felfedezésre jöttek rá, hogy azután is helyesen válaszoltak a feltett kérdésekre, hogy már elaludtak. Ebből arra következtettek, hogy az alvó agy összetett feladatok elvégzésére is alkalmas, főleg ha ezek a feladatok automatizáltak.
További kutatásaikban annak akarnak a végére járni, hogy mennyiben tudnánk jobban kihasználni az agyunkat alvás közben is.
A tudósok EEG-vel monitorozták a kísérleti alanyok agyi aktivitását, miközben azoknak egy gomb nyomásával kellett meghatározniuk, a hallott szó állat-e, vagy tárgy. Az előbbit a jobb, az utóbbit a bal kezüknél lévő gombbal tudták jelezni.
A kísérélet második felében le kellett feküdniük aludni, miközben a feladat tovább folytatódott. Ebből kiderült, hogy szunyókálás közben is ugyan olyan pontosan (habár kicsit lassabban) válaszoltak a kérdésekre, mint ébren.
-Bebizonyítottuk, hogy az alvó agy sokkal aktívabb, mint azt eddig gondoltuk. –nyilatkozta Sid Kouider, a kutatás egyik vezető tudósa. – Ez azt is megmagyarázza, miért reagálunk érzékenyebben arra, ha valaki a nevünket mondja, miközben alszunk.
(BBC, kép: olympichottub.com)