Jump to content

Menthetetlen generáció

2014. 09. 11. 18:23

Érdemes felfigyelni egy napjainkban egyre terjedőben lévő jelenségre: a mai gyerekek ügyesebben kezelik az okostelefonokat, viszont az úszás, a cipőfűző megkötése vagy az óra ismerete már nehézséget okoz.

A gyerekek már kétéves korban megtanulják kezelni a mobiltelefonokat, még azelőtt, hogy az alapvető készségeket elsajátítanák – írta nemrégiben a DailyMail. Egy kutatás szerint a 2 és 10 év közötti csemeték sokkal magabiztosabban kezelik a tabletet, a 10 év körüliek pedig a mobiltelefont, mint amennyire olvasni tudnak.

Londonban közel 2000 szülőt és 2-16 éves korú gyermeket figyeltek meg, és arról kérdezték a szülőket, hogy mely tevékenységeket képes a gyermek teljes magabiztossággal gyakorolni. A résztvevők 60 százaléka képes magabiztosan biciklizni, és szorosan mögötte – 59 százalékkal – a tablet- és mobilhasználat vezet. A kiskorúak 57 százaléka tud jól olvasni, 53 százalékuk képes megkötni a cipőfűzőjét, míg csupán 52 százalék tud úszni.

A kutatás során további érdekességeket tárnak fel előttünk. A négy év alatti lurkók egyharmada (!) rendelkezik már tablettel, és 10 százalékuk rendszeresen használ mobilt – tudhatjuk meg a jelentésből. További megdöbbentő információ: a szülők fele sem ellenőrzi rendszeresen a 10 év alatti gyermekek eszköz-használatát és az online aktivitást.

Egy technológiával átszőtt, és az azt nélkülözni képtelen világban természetesen jó, ha valaki profin tudja kezelni a különböző kütyüket. Viszont az, hogy egy gyermek már 10 éves – vagy éppen 4 éves – kora előtt otthonosabban mozogjon egy virtuális valóságban, mint saját alapvető képességeinek feltérképezésében és környezete felfedezésében, az finoman szólva sem követendő példa.

De lehet ezt még fokozni. Azok a 2 és 4 év közötti gyerkőcök, akiket már „megáldottak” egy tablettel, naponta átlagosan 2 és fél órát töltenek ezen eszközök használatával. A szocializációs visszamaradottságot most nem is említenénk, de az ilyen mértékű, már kicsi korban kialakuló „digitális függőségnek” más hátulütői is vannak: az ilyen eszközök használata irtózatos tempóban rontja a látást, és rossz hatással van a szem egészséges fejlődésére.

A már-már elcsépelt fogalom, a „rohanó világ”, az időnket felemésztő rengeteg munka és elfoglaltság a jövőnket is veszélyezteti. Mert mit is mond nekünk ez a kutatási eredmény? Annyira hajszolunk valamit (pénzt, autót, házat, nyaralást stb.), apu-anyu annyira elfoglalt, hogy örül, ha a gyerek csöndben marad anélkül, hogy egy kicsit is foglalkozni kellene vele. Sohasem érünk rá. Rendben van ez így?

 

(Fotó: www.tnooz.com)