Egy új kutatás azt állítja, azoknál az embereknél, akikre éjjel leküzdhetetlen evési kényszer tör rá, a falási rohamokért a génállományukat okolhatják. Az egereken végzett kísérletek bebizonyították, hogy akkor alakul ki az éjszaka evés szindrómája, ha hibásak azok a gének, amik összeegyeztetik a táplálkozási mintákat az alvással. Ez a génhiba megváltoztatja az étkezések idejét, ami túlevéshez, majd túlsúlyhoz vezet.
Az éjszakai evéskényszer szindrómáját sokáig nem ismerték el a szakemberek, ám ma már ugyanúgy a táplálkozási zavarok közé sorolják mint az anorexiát, vagy a bulimiát. A probléma az ért is igen súlyos, mivel az éj leple alatt behabzsolt ételek legtöbbször egészségtelenek és magas kalóriatartalmúak, ami hamar elhízáshoz vezet.
Az egereken végzett kísérletből kiderült, hogy azok az állatok, amelynek megváltoztatták a belső biológiai óráját, akkor is ettek, amikor aludniuk kellett volna. Ebből arra következtettek a tudósok, hogy az a génjük lehet a ludas az éjszakai evéskényszer szindrómájának kialakulásában, amely az evést és az alvást szinkronizálja.
(BBC, kép: sunwarrior.com)