A szakemberek szerint egyéltalán nem mindegy, mivel és hogyan mosunk fogat. Azt tanácsolják, hogy ha tehetjük, kerek fejű motoros fogkefét a használjuk. Egy három hónapon át tartó, független kutatás megállapította, hogy a motoros fogkefék 11 százalékkal több fogkövet távolítanak el, mint a sima, hagyományos, hosszú fejű fogkefék.
Ha mégis a kézi fogmosás mellett döntenénk, a szakemberek azt javasolják, hogy szűkebb álkapocs esetén a kúpos formájú kefét válasszuk. (Amennyibe bizonytalan az álkapcsának paraméreteit illetően, fogorvosa tud önnek ez ügyben tájékoztatást nyújtani.)
A kefe mérete sem elhanyagolható, ha túlságosan nagyot vásárolunk, félő, hogy fogmosás közben kimaradnak egyes területek, ahol nem tudtuk alaposan átdörzsölni fogazatunkat. Onnan tudhatjuk, hogy a nekünk megfelelő méretet választottuk, hogy az utolsó zápfogig is alaposan meg tudtunk mindent sikálni.
Nem attól lesz lelkiismeretes egy fogmosás, hogy drótkefével esünk a fogazatunknak! Sokan beleesnek abba a hibába, hogy kemény sörtéjű kefét vásárolnak, abban a hiszemben, hogy az még alaposabban tisztít, holott ennek éppen az ellenkezője igaz. A kemény sörték nehezebben hajlanak, ezért nem tudnak behatolni két fog közé, vagy az íny tövébe, pedig itt kellene a legkomolyabb munkát elvégezniük. Emellett a fogínyt is könnyebben felsértik, gyakran vérzést okozva. Ezért a szakemberek azt tanácsolják, válasszuk a puha sörtéjű, vagy érzékeny fogakra tervezett fogkeféket.
Sokan nincsenek tisztában vele, hogy milyen sűrűn érdemes lecserélni a fogkeféiket, ezért vannak, akik akár fél-egy évig is ugyanazt az egy darab fogkefét használják. A fogorvosok szerint négyhavonta feltétlenül váltsunk kefét, mert addigra az elveszíti rugalmasságát és hatékonyságát.
(Shine, kép: diply.com)