Azt határozottan állíthatjuk, hogy a klímaváltozás egyik fő okozója a húsipar, ami közvetlen és közvetett módon, de az üvegházhatású gázok kialakulásának 14,5 %-áért felelős.
Az is kétségtelen, hogy az emberek nagy része szeret húst enni. A szegényebbeknek is, ha elkezdenek egy kicsit jobban keresni, máris megnő a húsfogyasztása. Földünk népessége azonban egyre nő, és vele együtt az állati eredetű termékek fogyasztása is, ami hosszú távon katasztrófális következményekkel járhat. Ezért egyre nagyobb a nyomás, hogy csökkentsük húsfogyasztásunkat. De képzeljük csak el, mi történne, ha mindenki, minden egyes ember úgy döntene, végleg eltolná magától a sült pecsenyés tálat, és örökre vegetáriánussá válna? Egy kutatócsoport pontosan ennek a kérdésnek járt utána.
Jóslatuk szerint a globális vegetáriánus életmód a mezőgazdasággal kapcsolatos szén-kibocsátást 17%-kal, a metán kibocsátást 24%-kal, a nitrogén-oxidok kibocsátását pedig 21%-kal csökkentené 2050-re. Emellett az üvegházhatású gázok kibocsátása is jelentősen lecsökkenne.
De vajon milyen szocio-gazdasági vonzatai lennének a globális vegetáriánizmusnak?
Az állati termékek előállítása és eladása jelenleg globális szinten 1,3 milliárd embernek nyújt munkát, akik közül egy milliárd szegénységben él. A globális vegán életmóddal ezek az emberek egyik napról a másikra elveszítenék a munkájukat. Néhányan ugyan át tudnának állni a megnövekedett igényű növénytermesztésre, de nem mindegyikük, hiszen számos olyan területe van a világnak, ami növénytermesztésre nem, állattartásra viszont alkalmas.
A megnövekedett igényű zöldség- és gyümölcsfogyasztás kiszolgálására új területeket kellene a növénytermesztésnek áldozni. Jelenleg az állatok legeltetésére fentartott területek a szárazföld 26%-kát fedi le. Ha mindannyian vegetáriánussá válnánk, a holland kutatók szerint ezekből a területekből 2,7 milliárd hektár szabadulna fel, bár ezek közül nem mindegyik alkalmas az emberi fogyasztásra szánt növények termesztésére.
A szakemberek mindezeket a tényezőket figyelembe véve azt javasolják, hogy válasszuk az arany középutat. Nem kell természetesen mindannyiunknak vegetáriánussá válnia, de azt mindannyian megtehetjük, sőt, meg kell tennünk a Föld jövője érdekében, hogy jelentősen csökkentjük a húsfogyasztásunkat.
(Forrás: Slate, kép:eatlivegrowpaleo.com )