Az Oxford University kutatói szerint a dinók nem haltak ki, csak egyszerűen összementek, és a ma élő több mint 10.000 madárfaj részét képezik. A kutatás során 426 dinoszaurusz fejlődését vizsgálták és arra jutottak, hogy azok fokozatosan kisebbek lettek az évmilliók során, míg a napjainkban élőkhöz hasonló madárrá nem fejlődtek.
Arra is rámutattak, hogy ez az evolúciós folyamat a túlélésük érdekében történt, így válhattak napjaink egyik legsokszínűbb állatfajává.
- Magyarázatot akartunk találni az evolúciós kapcsolatokra ezek között a kivételes fajok, és a mezozoikumban élő rokonaik között, mint például a már kihalt Tyrannosaurus Rex, Triceratops és Stegosaurus. - mondta Dr. Roger Benson, az Oxford University kutatója.
A kutatók szerint a dinoszauruszok gyors változáson mentek keresztül, ami a testük méretét illeti, rövidesen azután, hogy először megjelentek a Földön – kb. 220 millió évvel ezelőtt. Ezt követően az az evolúciós irány, ami a madarakká való kifejlődésükhöz vezetett és a testük méretében történt változásokat (is) jelentette, mintegy 170 millió év alatt lezajlott.
A tanulmány a Public Library of Science Biology online kiadásában jelent meg.
telegraph.co.uk
(Fotó: cutearoo.com)