A kutatók szerint az a hibrid élesztő-fajta, ami a világ egyik legkedveltebb sörének elkészítéséhez kell, akkor született meg, amikor egy fán élő patagóniai madár átrepült az Atlanti óceán fölött költöző madártársaival együtt.
A világos sört bajor szerzetesek kezdték el főzni ötszáz évvel ezelőtt. Az általuk felhasznált élesztőről azonban kiderült, hogy egy európai és egy másik származású élesztő kombinációja. A másik komponens eredetére csak három évvel ezelőtt derült fény: Bajorföldtől egészen távolról, a patagóniai őserdő fáiról származik.
A felfedezés viszont felvetette a kérdést: hogy került a dél-amerikai élesztő Európába? A kutatók először a kereskedőkre gyanakodtak: talán az ő hajójukon keresztül tehette meg a hosszú utat az élesztőgomba.
Ám Chros Hittinger professzor friss kutatása szerint ez a feltételezés nem túl valószínű.
-Két távoli, jól kialakult populációját találtuk meg a patagóniai élesztőnek. Mindkettő kiválóan alkalmazkodott a hideghez, ez a sörkészítés folyamatában nagyon fontos tulajdonságuk. Időnként az élesztőgombák ’felfedezőket’ küldenek ki a világba. Ezek a kísérletek legtöbbször kudarccal végződnek, de néha sikerrel járnak. Az egyik ilyen siker eredményeként megtalálhatók ezek az élesztőgombák Észak-Amerikában, bár nagyon alacsony koncentrációban. Egy másik hasonló kolónia pedig Európába, vagy a Közel-Keletre jutott évezredekkel ezelőtt, majd jóval később kereszteződött az európai élesztővel.
-Erre a hibridre találtak végül rá a bajor sörfőző szerzetesek, hogy aztán ennek az élesztőnek a segítségével tudják kialakítani a régióra jellemző ízű világos sörüket, mivel ez a gomba az alacsonyabb hőmérsékletet is elviseli.
És hogy hogyan került a patagóniai élesztőgomba Európába?
Hittinger a költöző madarakra tippel. Patagóniából valószínűleg először Észak-Amerikába, majd onnan Európába jutottak, hogy aztán sok átalakulás után végül a mi söröskorsóinkba kerüljenek. Egyészségükre!
(Forrás : The Guardian, kép: beerworkers.org)