Jump to content

Hogyan manipuláljuk egymást a hangunkkal?

2014. 04. 27. 11:39

Egy kutatás azt vizsgálta, vajon a férfiak és a nők mennyire tudják megváltoztatni szándékosan a hangjukat azért, hogy bizonyos érzéseket tudjanak partnerük felé közvetíteni. Ebből kiderült: a nők szexivé tudják változtatni a hangjukat, a férfiak azonban nem.

A Pennsylvaniai Albright Főiskola kutatássorozata bebizonyította, hogy a nők képesek mélyebb, enyhén rekedtes hangot használni, ha el akarnak csábítani valakit. Ezzel szemben a férfiaknak nem sikerül a természetesnél szexibbé változtatni a hangjukat, sőt, az erre való kísérleteik néha éppen fordítva sülnek el, állítja egy tanulmány.

A kutatók arra is rámutattak, hogy mindkét nem tagjai lassabban beszélnek annak érdekében, hogy vonzónak és intelligensnek találják őket.

Az amerikai kutatás során azt vizsgálták, hogy mennyiben tudják az emberek megváltoztatni a hangszínüket szándékosan abból a célból, hogy négy különböző üzenetet közvetítsenek mások felé: szexisséget, intelligenciát, dominanciát és magabiztosságot, illetve hogy mások mennyiben veszik észre, hogy ’megvezetés’ áldozataivá válnak ezáltal. A vizsgálatban résztvevő 40 főnek természetes és elváltoztatott hangmintát kellett adnia, amit másik 40 embernek kellett kiértékelnie.

Ebből az derült ki, hogy míg a nők képesek szexivé változtatni a hangjukat, a férfiak azonban nem. A kutatók szerint ennek a hátterében az áll, hogy a nők úgy érzik, a férfiak inkább a külső jegyek alapján választanak párt maguknak, a mélyebb hangot pedig rendszerint vonzóbb külsővel társítják.

Ami az intelligenciát illeti, ebben mindkét nem egyenlően tudta úgy manipulálni a hangját, hogy okosabbnak tűnjön fel mások szemében.

A magabiztos kiállás viszont csak a férfiakra volt jellemző, és a hangjuk megváltoztatásával is csak a nőket tudták ’átejteni’. Ennek szintén a párválasztás állhat a hátterében, hiszen a nők egy erős támaszt keresnek a férfi személyében. Egy férfi vetélytárs azonban kizárólag a ’hangemberségnek’ nem dől be...

Meglepte a tudósokat viszont a kutatás negyedik aspektusa, miszerint dominanciát mind a két nem egyformán tudott a hangjával sugallni. Ez amiatt alakulhatott ki, hogy modern kultúránkban átértékelődtek a vezetői szerepek, és egyre több nőnek sikerül domináns helyzetbe kerülnie.

A kutatók azt remélik, eredményeikből színészek, politikusok is sokat fognak tudni tanulni, nem beszélve azokról a férfiakról, akik a sikeres csábítás reményében mély, rekedt hangon kezdenek duruzsolni a hölgyek fülébe. Talán figyelmeztető lehet számukra a kutatás eredménye: inkább ne tegyék.

(Kép: equire.com)