Az emberi szem körülbelül kétezer árnyalatot képes egymástól megkülönböztetni. A színek alakokban és jelenségekben nyilvánulnak meg, az érzéki benyomások nagyját a színek adják, mi emberek pedig előszeretettel fejezzük ki magunkat a színek által.
A színeket megkülönböztetve léteznek az alapszínek, amely a sárga, piros és a kék. A másodlagos színek azok, amelyek az elsődleges színekből állnak, vagyis a kék és sárga keverékéből kialakult zöld egy másodlagos szín. Megkülönböztetünk hideg (zöld, kék) és meleg (piros, barna, narancssárga, sárga) színeket. Léteznek semleges, erős és sápadt színek. Nagy hatással vannak ránk a színek, emiatt is igyekezünk olyan színt alkalmazni lakásunkban, hogy azok jó hatással legyenek közérzetünkre.
A citromsárga a nap, a fény és az optimizmus színe. A sárga frissít, élénkít, megszabadít a félelmektől. Fokozza az éberséget és így a koncentrációt is, de még az alkotókészségre is jó hatással van. Emiatt ha otthonunkban használjuk a sárga színt, akkor pozitívan hat ránk. A narancssárga is tüzes, sugárzó, meleg szín, de békésebb, mint a citromsárga. Narancsszín láttára naplementére és narancsra asszociálunk leginkább. Segít leküzdeni a fáradtságot, vidámságot áraszt, de nem pörget fel annyira, mint az élénk sárga. A narancsszín jó hatással van a tüdőre, a lépre, a hasnyálmirigyre. Egyesek nyomasztónak ítélik a narancssárgát, valakiben pedig az érzelmeket gátolja.
A piros tüzes szín, emiatt aktivitásra serkent. A szenvedély, az érzelmek, a mozgás, a forróság színe. Ez a szín serkenti a pulzust, mélyíti a légzést, de aki érzelmileg instabil, nem biztos, hogy jó hatással van rá. Akár fejfájást is okozhat.
A zöld az egészség színe, jó hatással van az idegrendszerünkre, csökkenti a vérnyomást, nyugalmat, békét áraszt. Segíti az ellazulást, ezért gyakran alkalmazzák hálószoba színeként.
A kék az ég és a víz jelképes színe, amely egyesíti magában a zöld és a sárga tulajdonságait. A kék megtestesíti a bölcsességet, a mélységet, a végtelenséget. Mérsékli a szívverést és a légzés számát, vagyis nyugtatóan hat ránk.
A színek otthoni alkalmazásával saját színterápiás kezelésünket is elkezdhetjük.
(Kép forrása: wdyl.com)