Jump to content

Miért baj, ha hasra hízunk? – 1. rész

2018. 01. 18. 17:00

Mindenkinek megvannak az erősségei és gyengeségei, nemcsak képességeiben, hanem testén is. Csak kevesen teljesen elégedettek testükkel, ugyanis vannak gyenge pontjaink. Ki ide, ki oda hízik sokkal könnyebben. Mi nők pedig ennek mesterei vagyunk.

Van, akinek a kritikus testrésze a combja, másoknak a feneke az, és sokaknak a hasa. De ha csak néhány kilónyit szedünk fel, biztos, hogy arra a részre koncentrálódik a zsírpárna. Sok nő és férfi esetében ez a has, márpedig mindenfelől azt halljuk, hogy ez a legveszélyesebb hízás. Miért?

Első látásra meg tudjuk ítélni azt, hogy valaki sovány-e vagy kövér, és ha reálisak vagyunk magunkkal, akkor meg tudjuk állapítani, hogy van-e rajtunk felesleg, vagy sincs. Vannak, akiket különösebben nem érdekel a túlsúlya, a lötyögő zsírpárnája, és folytatják a mozgásszegény, egészségtelen életmódot, míg a legtöbben mozgásba lendülnek, és változtatnak ételeiken is. Sokkal könnyebb összeszedni azokat a plusz kilókat, mint attól megszabadulni. Ha azonban nem vagyunk tisztában azzal, hogy a zavaró zsírréteg mitől alakult ki a hasunkon, akkor eredményesen fel sem tudjuk azzal venni a küzdelmet.

Magyarország lakosságának majdcsak fele túlsúllyal küzd, amelynek hátterében a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás is áll, de meg kell említeni azt is, hogy a hasi hízás hajlam kérdése is.

Jól tudjuk, hogy az elhízás, a túlsúly nemcsak esztétikai probléma, hanem betegségekre is hajlamosít. A BMI-érték kiszámolásával megkaphatjuk, hogy mekkora százalékú a testzsírunk. Ha ez az érték 25-30% között van, akkor túlsúlyról van szó, 30% felett már elhízásról. Ám az egyáltalán nem mindegy, hogy a cipelt zsír nagyja hol telepszik meg a testünkön. A legveszélyesebb, ha a hason jelentkezik. Ezt sok helyen lehet olvasni és hallani, azonban az egyáltalán nem mindegy, hogy a hason lévő túlsúly az a hasfal bőre alatt található, vagy a hasüregen belül. Ez utóbbi ugyanis sokkal egészségtelenebb, és nagyobb veszélyt is jelent ránk nézve, mintha a bőr alatt fityegő hájról beszélünk. Az sem szép látvány, és sokunkat zavar is, de ha a hasüregben gyülemlik a zsírréteg, akkor az egyes hasüregi szervek is zsírosodnak, de ugyanígy a beleken is lerakódik a zsír. Azok vannak nagyobb veszélyben, akiknek a zsír a hasüregen belül rakódik le. A hasnyálmirigy több inzulint termel, de hatását nem képes megfelelően kifejteni, így megemelkedik a vércukor és a vérzsír szintje. Statisztikai adatok is bizonyítják, hogy esetükben nagyobb az esély a magas vérnyomásra, a cukorbetegségre, nagyobb kockázatú a szívinfarktus is és még lehetne folytatni a betegségek felsorolását.

A hasi elhízás legnagyobb mumusa a mozgásszegény életmódunk. Nemcsak keveset mozgunk, mert ülőmunkát végzünk, hanem emellé még a szükséges energiabevitel sokszorosát fogyasztjuk el naponta. Egy átlagos férfi egy átlagos napon 3200 kalóriát visz a szervezetébe, a nők pedig átlagosan 2400-at. Ez a mennyiség csak akkor lenne szükséges, ha komoly fizikai munkát végeznének, vagy mozognának mellette. A megfelelő kalóriamennyiség férfiak esetében 2000 kcal lenne, nők számára 1200-1500 kcal. Itt kezdődik a probléma, hogy jócskán eszünk, csakhogy indokolatlanul.

A következő részben azt is megtudhatod, hogy a hasi elhízás hátterében milyen betegségek húzódhatnak. Ha megtudod a kiváltó okot, hatékonyabban tudsz ellene küzdeni is.  

(Forrás: marmalade.hu | http://healinglifeisnatural.com, delhidailynews.com, slate.com/képek)