A modern városi élet gyakran elszakít minket a természettől, pedig a zöld környezet nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem bizonyítottan pozitív hatással van a mentális egészségünkre is. A szobanövények díszítik otthonunkat, de ennél még fontosabb szerepük is van: segítenek csökkenteni a stresszt, javítják a hangulatot és növelik a koncentrációt.

A természet közelsége az otthonunkban
A városi környezetben élők számára a természet közelsége gyakran hiányzik, pedig kutatások szerint a zöld növények jelenléte otthonunkban is képes hasonló pszichológiai hatásokat kiváltani, mint a természetben tett séta. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának egyik szakértelme szerint a zöld környezet pszichológiai restauráló hatással bír. Azaz segít helyreállítani az érzelmi egyensúlyt és csökkenti a stresszt. Már egyetlen fa vagy növény is képes megnyugtatni az elmét és javítani a közérzetünket.
Stresszcsökkentés és hangulatjavítás
A szobanövények jelenléte jelentősen hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez és a hangulat javításához. Tanulmányok szerint a növények közel 50%-kal is mérsékelhetik a depresszió és a szorongás tüneteit. Ennek oka lehet a növények által kibocsátott illóolajok, amelyek pozitív hatással vannak az alvás minőségére és a hangulatra. Emellett a növények gondozása strukturáltabbá teheti a mindennapokat, ami szintén hozzájárul a mentális jóléthez .
Kreativitás és koncentráció
A körülöttünk lévő növények nemcsak nyugtató hatásúak, hanem serkenti a kreativitást és javítják a koncentrációt is. Inspirálóan hathatnak ránk, mivel a természetes színek és formák stimulálják az elmét. Emellett a zöld környezetben végzett tanulás hatékonyabb lehet, az információk megmaradása akár 20%-kal is jobb lehet.

Társas kapcsolatok
A növények nemcsak egyéni, de közösségi szinten is pozitív hatással vannak. Kutatások kimutatták, hogy a növények fokozzák a társas tevékenységeket és javítják a közösségi kapcsolatokat.
A szobanövények nemcsak esztétikai értéket képviselnek az otthonunkban, hanem jelentős pszichológiai előnyökkel is járnak. Az, hogy gondozni kell a virágokat, ugyan feladatokat ró ránk, ugyanakkor strukturáltabbá teszi a mindennapokat, ami hozzájárul a mentális jóléthez.