Jump to content

Szemszínpompa

2016. 02. 06. 17:00

Arcunkon a leghangsúlyosabb a szemünk, ám annak színét egyáltalán nem mi választjuk meg. Színes kontaktlencsével megváltoztatható és extrémmé is tehető, de alapjában genetikailag meghatározott.

A szem a lélek tükre és a tekintetünk ridegsége, lágysága függ szemünk színétől is, amelyet a szivárványhártya biztosít. Ez a réteg azért szükséges, mert úgy működik, akár egy szűrő. A szivárványhártya felel azért, hogy mennyi fényt enged, vagy nem enged be. Ahogy a bőrünknél is a festéksejtek adják meg testszínünket, úgy a szemeink színét is ezek a sejtek biztosítják. Attól függően, hogy milyen mennyiségben találhatóak az íriszben a festéksejtek, az alapján változik az emberek szemszíne. A kevesebb melanint tartalmazó szivárványhártya a világos szeműekre jellemző, több festékanyagot pedig a sötét szeműek szivárványhártyája tartalmaz. Hogy mitől függ ez?

Természetesen a genetikától. A szüleinktől kapott gének közül is a domináns fog uralkodni az utódnál. Talán hallottatok vagy olvastatok arról, hogy a legritkább szemszín a zöld. Ez azért van, mert a teljesen zöld szem kialakulásához mindkét szülő két-két génjének, azaz összesen négy génnek kell zöldnek lennie ahhoz, hogy az utód szeme is zöld legyen. A világon éppen ezért nagyon kevés az igazi zöld szemű, csupán két százalék. A kék szem lényegében mutáció során alakult ki. Egy kimutatás során kiderült, hogy a kék színű szeműek egyre kevesebben vannak. A világon legelterjedtebb szemszín a barna, és vannak olyan területek, ahol nincs is más szemszín.

Szemünk színe tehát alapból meghatározott már születésünktől kezdve. Habár az újszülött csecsemők szeme még seszínű, attól még kódolva van bennük az örökölt szemszín, azonban egy éves kor előtt a melanin nem termelődik. Két éves kor körül alakul ki a gyermekek valódi szemszíne, némely gyermekeknél pedig még később. Sőt életünk során is változhat a szemszín árnyalata, világosodhat, sötétedhet kamaszkorban, de a terhesség ideje alatt is.

Az ember jellemét nem lehet csak a szem színéből kideríteni, de tény, hogy nagyon árulkodó lehet. A szemünk egyik érzékszervünk, amely talán egyben a legszebb is.

Szemeink színe velünk született jellegzetességünk, de bizonyos ételek fogyasztásával némileg lehet befolyásolni a szín árnyalatát. A medveszőlő a szivárványhártyára van olyan hatással, hogy tágítja a pupillát, így a szem színe némileg képes változni egy kicsit, valamint ragyogóvá válhat. A spenót ugyan nincs szemünk színére hatással, de magas vastartalma miatt a szem is sokkal ragyogóbbá válik. A méz gyakori fogyasztása egy picit világosíthat az ember szemszínén.

A drasztikus színváltozásban segítenek a különleges kontaktlencsék, amelyek között megtalálhatunk más állatfajra jellemző színt, pupillát is. A különleges lencsétől a tekintet, a kifejezés, az egész arc nagyon megváltozhat.

(Forrás: seeforyourself.com/kép)