A hideg megviseli a testünket, és ha nem megfelelően gondoskodunk ápolásáról, akkor vészjelzéseket ad. Kellemetlen, ha kiszárad a szánk, amelyet úgy lehet orvosolni, ha bekenjük ajakápolóval. Ha nincs nálunk, azonnal útnak indul nyelvünk és a nyálunkkal igyekszünk enyhíteni a száradáson. Csakhogy így tovább tetézzük a bajt, még inkább kiszárad a szánk. Amikor a száraz bőr idegesít, azt még rágni is kezdjük és így véres, fájó és csúnya ajkakat kapunk.
Vannak azonban olyanok, akik az ajkukat nem emiatt rágják, hanem sokkal inkább lelki problémáról tanúskodnak. Az ajkak rágása egy olyan cselekvés, amely kiváltója a stressz. Amíg egyesek a kezüket ropogtatják, hajukat csavargatják, rágják a körmeiket, addig mások az ajkaikat marcangolják. Egyik sem előnyös cselekvés, hiszen még árthatunk is egészségünknek, arról meg is beszélve, hogy esztétikailag is kifogásolható a sebes száj, körömágy. Ezek a különféle pótcselekvéseknek azonban egy haszna mégiscsak van, hiszen az adott személy ezáltal igyekszik magában a feszültséget oldani. Ha azonban állandóan így szabadul meg a stressztől, szokássá válik, azt már gond lehet. Ha tartósan rögzülnek ezek a rossz szokások, akkor már pótcselekvésről beszélünk.
Az ajkak harapdálását nagyon sok ember csinálja. Legtöbbük csak azért, hogy benedvesítse ajkait, mások számára azonban már szokássá vált, míg vannak, akik esetében az idegi feszültség megnyilvánulása ez a tevékenység. Egyes személyeknél az ajkak harapdálása csak időszakosan tűnik fel, mások pedig már azt tapasztalják magukon, hogy bármikor képes az ajkaikat rágni. Először szükséges megtalálni a kiváltó okot. Lehet, hogy tudják is, azonban leküzdeni sokkal nehezebb. Ilyen esetben szembe kell nézni önmagunkkal, és az is észhez térítő hatású lehet, ha valaki kívülről hívja fel arra a figyelmet, hogy csúnya az ajkunk, vérzik, ne rágjuk.
Ahogy a mindennapok részévé válhat az ajakharapdálás, úgy meg is lehet szabadulni ettől, habár nem mindig egyszerű. Több módszer is alkalmazható erre. Ha már a közvetlen környezet számára is feltűnt, hogy valaki sokat rágja az ajkát, akkor akár segítőjévé is válhat abban, hogy arról leszokjon. Érdemes egy olyan személy segítségét kérni, akiben megbízik. Az lenne a feladata, hogy minden alkalommal, amikor az ajkát harapdálja, azonnal szóljon rá. Sok esetben ez a cselekvés már tudat alatt működik, aki csinálja, észre sem veszi.
Keresni kell valami nagyon jó hobbit, elfoglaltságot, amely a stressz feldolgozásában segít, így nem arra fog koncentrálni, hogy a száját harapdálja.