Mivel egy funkcionális óra során rengeteg eszközt lehet használni, simán előfordulhat, hogy akár egy éven keresztül sem fogsz két ugyanolyan edzést végezni. Ez azért is nagyon hatékony, mert a tested nem tud mihez alkalmazkodni, folyamatosan terhelésnek van kitéve, állandó változásra sarkallod.
A funkcionális edzésekben erősítő és állóképességi blokkok váltogatják egymást. Nagyon fontos, hogy nem csak egy tulajdonságát akarják javítani a testnek, hanem a lehetőségekhez képest mindent egyszerre. Ezért van benne állóképesség-fejlesztés, gyorsaságfejlesztés, erősítő gyakorlatok, koordinációt igénylő gyakorlatok, nyújtó gyakorlatok, amik a mobilitást segítik elő.
A funkcionális edzés tudatosságot igényel. Rengeteg ember van, aki megnézi a YouTube-on a videókat, majd lemegy a terembe és rögtön deadliftezni akar, meg szakítani. A gond csak az, hogy ezek nagyon összetett gyakorlatok, amiknek a megtanulása hosszú folyamat. Épp ezért kell a tudatosság. Hogy tudd azt, hol tartasz épp – ezt mutatja meg az állapotfelmérés az első alkalommal – és azt is, hogy hova szeretnél eljutni. A kettő között rengeteg részfeladat, rengeteg állomás van, amiket nem lehet kihagyni és nem lehet átugorni, mert minden feladatnak az a lényege, hogy felkészítsen valami nehezebbre, valami komplexebbre. Ha kimarad egy részfeladat, ha valamelyik mozdulatsort nem gyakorlod be tökéletesre, akkor sérülés lesz a vége.
Ez egyébként nem csak a funkcionális edzésre, hanem minden edzésre igaz. Kell idő a tanulásra, és megfelelő alapokat kell letenni, csak ebből tudsz majd tovább lépni!