Jump to content

Csak egy jó helyet keresnek télire

2015. 10. 26. 12:00

A poloska szó hallatán többen egy izgalmas kémfilmre gondolnak, amelyben poloskával hallgatnak le embereket azért, hogy fontos információhoz jussanak. Más számra a poloska az ágyban megtelepedő apróságokkal egyenlő. Mi egy harmadikra gondolunk.

Tavasszal és ősszel jelennek meg a mezei poloskák. Tavasszal előrajzanak téli rejtekükből, ősszel pedig igyekeznek megtalálni téli búvóhelyüket, amelyet sokszor a lakásban keresik. Olyankor is előfordulnak az otthonunkban, amikor kint még nincs olyan hideg. Sokszor úgy látjuk meg ezeket a kellemetlen vendégeket, hogy az ablakban, esetleg a függönyön sütkéreznek a napfényben.

A legtöbben tudják erről a rovarról, hogy ha megpiszkálják, akkor bűzös szagot áraszt magából, éppen ezért sokan ki nem állhatják. Viszont érdemes tudni, hogy alapjában véve egy ártalmatlan rovar, amely leginkább növényi nedvekkel táplálkozik, ezt pedig a szúró, szívó szájszervével teszi meg. Előfordul azonban, hogy az embert is megcsípi, de ez általában akkor fordul elő, ha fenyegetetten érzi magát. Csak a hideg elől igyekeznek elbújni és menedéket találni, vagyis igazából a szaporodásra egyáltalán nem ideális hely a mezei poloskák számára egy lakás. Ettől függetlenül okozhatnak kellemetlenséget akkor, amikor megszállják a lakást, vagy a házat. Nyitott ajtón és ablakon igyekeznek bejutni a melegbe, és olykor jó néhány példány törekszik erre egyszerre.

Mivel a mezei poloska nem őshonos rovarfaj, vagyis betelepített, így nincs természetes ellensége sem. Védekezni ellenük szúnyoghálóval lehet, szerek alkalmazása nem igazán jelent akadályt számukra. Ha mégis bekerülnek a lakásba, akkor pedig egy másik humánusabb megoldás az ártalmatlan rovarokkal szemben, ha kitessékeljük otthonunkból.

A katicák is megkeseríthetik életünket. Az utóbbi években, az őszi időszakban inváziószerűen megjelenő harlekinkaticákkal is fel kell vennünk a küzdelmet. Ez a faj nem olyan rég jelent meg Magyarországon és a hazánkban honos katicákat is veszélyezteti. Jelenlétük ma már tömegessé vált, szintén igyekeznek elbújni a hideg elől. Mivel azonban a meleget sem bírják, a harlekinkatica éppen ezért hódít meg új területeket, így jutott el ide is.

(Kép forrása: thelepidopteragirl.tumblr.com)