Jó tudni, hogy az állatokat sem szabad nyáron a leparkolt autóba zárni, egy kutyánál még hamarabb okozhat visszafordíthatatlan károsodást vagy halált a forróság, mint embernél.
Védtelennek mondhatók a forró autókban hagyott ebek. Mivel ezeknek az állatoknak sokkal kisebb a bőrlégzése, mint az embernek, már nagyon rövid idő után visszafordíthatatlanul károsodhat az egészségük. hőgutát kaphatnak, majd elpusztulhatnak. A folyamathoz akár tíz perc alatt is lejátszódhat, ennyi idő kell, hogy 30 fokos melegben 70 fokosra forrósodjon az utastér levegője.
Ha gyorsan ez sem megy, akkor tanúkat kell hívni, lefényképezni az autót – úgy hogy a kutya és a rendszám is látszódjon –, majd betörni valamelyik oldalsó ablakot, megmentve ezzel az állat életét – tanácsolta Óvári András.
Így csak végszükségben, a kellő gondossággal, a legkisebb károkozással kell beavatkozni. Ha a mentés ilyen körülmények között történt, akkor nem okozhat gondot az eset megítélése, vagyis hogy az állatkínzás megelőzéséért volt szükség a rongálásra – tette hozzá.
A kiszabadított állatot először is meg kell itatni, normál hőmérsékletű folyadékkal – a jeges víz kerülendő –, és ha van rá lehetőség, nedves rongyba vagy törülközőbe kell csavarni a testét, hogy az is hűtse. Ezután minél gyorsabban állatorvoshoz kell vinni az ebet.
Óvári András azt is elmondta, a budapesti V. kerület önkormányzata az alapítvánnyal együttműködésben már minden parkolóórára matricát helyezett ki, amelyek felhívják a figyelmet, hogy hőségben senki ne hagyjon a lezárt autóban magáról gondoskodni nem képes személyt, és kutyát sem. Hasonló tartalmú matricákat helyez ki boltokban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), szintén az alapítvánnyal közösen. Eddig négy üzlethálózat csatlakozott az akcióhoz, vagyis több száz boltban jelenhetnek meg a figyelmeztetések, és várják a további jelentkezőket.