Bérlés, vásárlás során kérjünk alaprajzot. Nézzük át alaposan, előfordulhat, hogy valamely méret mégsem stimmel. Amennyiben nem áll rendelkezésre, készítsük el magunk. Először vázlatosan rajzoljuk fel a falakat, nyílászárókat. A mérőszalag ezekben a hetekben hasznos társunk lesz, ha gyorsítani szeretnénk, lézeres távolságmérővel dolgozzunk. Ez nincs minden háztartársban, kérdezzük meg ismerőseinket és kérjük kölcsön.
Az alaprajra helyezett skiccpapíron folytassuk a tervezést, e gyors vázlatoktól a változtatások miatt könnyebben megválunk, készülhet számtalan, mire összeáll a végleges terv.
Fordítsunk időt a színek, minták kiválasztására. Ne legyen fő szempont az aktuális trendszín, adott esetben egyáltalán nem passzol az ingatlanhoz, a helyiségek alapterülete, a természetes fényviszonyok, a belmagasság, az egymásba kapcsolódó terek mind erősen befolyásolják a döntést. Ha elbizonytalanodnánk, forduljunk szakértőhöz, lakberendezők, festék és dekor stúdiók hasznos tippeket adnak. Előfordulhat, hogy egy semleges háttér lesz a megoldás, amely jó alap a markánsabb színvilágú bútorok, textilek és lakberendezési kiegészítők alkalmazásához. Ezekkel az elemekkel már bátran beilleszthetjük az éppen divatos színt.
A tervezés alatt készítsünk saját színpalettát, gyűjtsünk be néhány színkártyát, rajzoljunk színfoltokat ceruzával, vízfestékkel, filccel.
Készítsünk montázsokat. Segítségünkre lesz az internet. képszerkesztő programokkal könnyen haladunk, ám legalább ennyire hasznos a hagyományos módszer, magazinokban látott kedvelt enteriőrrészletek, bútor és lakberendezési tárgyak fotóit, színkártyát ragaszthatunk egymás mellé.
Kérdezzük ismerőseinket a szakemberek felől, a jó referencia mindig biztató. Az árajánlatot tételesen kérjük, nem szándéka a mesterembereknek, hogy félrevezessenek, meglepő szembesülni adott esetben, hogy az összeg milyen sok összetevőből áll. Segítségünkre lehet ügyes családtag bizonyos területek javításában, csinosítgatásában.
Nevezzünk ki egy mappát, amelybe gyűjthető minden inspirációs fotó, vázlatos terv, ötlet, a segítők, szakmunkát végzők ajánlata, elérhetősége.
Legyen legalább egy olyan elem, amelyet magunk készítünk el. Egy régebbi bútor átfestése, horgolt párnahuzat, saját készítésű lámpabura, bekeretezett fotómontázs, általunk varrt terítő vagy függöny még egyedibbé teheti a kialakult éltetteret, arról nem beszélve, hogy sokkal inkább a sajátunknak érezzük, ha beleviszünk egy kis DIY-t.
Mindezek az apró trükkök segítenek bennünket otthonunk saját ízlésre történő kialakításában. Az tervezés mindig sok izgalmat rejt, feltölt a sok ötletelés, felszabadító érzés részesének lenni, végig élni a kezdeti bátortalan vonalak megrajzolásától az első lakásavatóig bejárt utat.
(fotó: blog.mark-taylor.com)