A műfaj egyik nagy mestere a japán Takasi Kobayashi, aki magát nem építésznek, inkább alkotónak tartja. Ács képzettségére épülő önfejlesztése eredményeként közel 120 lombház született a lassan már építészeti hagyománnyá váló, az ember és a természet összeolvadását küldetésként felvállaló, számunkra művész tervei által.
Elképzelni sem tudjuk, hogy a mester és csapata, a Treehouse People miképpen dolgozta ki azt a megoldást, amely követi az élő fa változásait, együtt növekedve a már vele élő lombházzal.
Mintha egy tündérmesébe csöppentünk volna, tökéletesen elkészített kunyhó, maximálisan azonosul környezetével. S ez csak egy Kobayashi tervei közül, alkotott már lombházat pusztán születésnapi ajándékként, leleményes out-door esemény kísérő érdekességeként, óvodák, játszóterek kedvenc kalandos helyszíneként.
A svájci család, Heidi és Paul Danilchiks otthonában is szívesen eltöltenénk egy hetet. A ház két százéves korú vörös cédrus közé épült. A tulajdonos hölgy megszállott hegymászó édesapjával gyermekkorában heteket töltött a természetben, nem volt kérdéses, hogy saját családjával a zajos városi életformától eltérőben lel harmóniát. A lombház életvitel szerű használata azért előrelátó tervezéssel jár, ám sikerült minden számukra fontos, modern kényelmi eszközzel felszerelni, miközben - nem sokan mondhatjuk el - alattuk néha szarvas alszik és karnyújtásnyira sétálnak medvék.
Kötélhídról belépni a lombházba… tobzódunk az igazán kalandosnak élményben. Az ehhez hasonló helyszínek bizony sokakat megihlettek, láttuk már szülinapi koccintás vagy első esküvő fotó háttereként.
Aki ellenállhatatlan vágyat érez az iránt, hogy kipróbálja a magaslati, természet közeli élményt, megteheti akár a svéd Treehotelben, választva az eltérő külsővel megépített és belső berendezéssel felszerelt „szobák” közül.
(fotó: treehouse.jp, seattlemet.com, homylicious.com, treehotel.se)