Miért alakult ki az, hogy a rózsaszínnel a lányokat illetjük, a fiúkat pedig a kékkel? Egyes vélemények szerint azért van ez így, mert a színek az életmódhoz igazodtak. Őseink férfijai vadászni jártak, hogy a betevőt megszerezzék a család számára. A kék eget kémlelve várták áldozatukat, vagy pedig az erdő zöldjében keresték a vadakat. A fiúk és férfiak színe emiatt a kék és a zöld. Amíg a férfiak vadásztak, a nők és a lányok gyűjtögettek. Bogyókat, növényeket gyűjtöttek össze, ezeknek java piros és rózsaszín, valamint azok árnyalataikban bújtak a levelek mögé, így ezekre a színekre kellett koncentrálniuk. A kutatók egy része szerint a mai társadalom emberei az ősi életmódhoz igazodva öltöztetik még mindig kékbe a kisfiút és rózsaszínbe a kislányt.
Tehát ha fiúgyermekre gondolunk, akkor egyből kék színre asszociálunk és kislány esetében a rózsaszínre. Az öltözködés azonban korábban nem volt ennyire hangsúlyos, mint napjaikban. Ha foglalkoztak is azzal, hogy mibe öltöztessék a gyermekeket, akkor sem törődtek azzal, hogy a ruha milyen színű. A festett ruhát különben is nehezebb volt tisztatani. Az 1900-as évek legelején a kék még inkább a lányok színe volt. A Szűz Máriát idéző szobrok, egyéb alkotások majdcsak mindegyike kék ruhában ábrázolja Máriát, amelynek oka a megtestesülő tisztaságban keresendő. A piros azonban a harcosoké, vagyis egyértelműen a fiúk színe volt. A fiúkat rendszerint rózsaszínbe öltöztették azért, mert a kisfiúkat kicsi férfiakként akarták látni, így a vörös egyenruha fiúgyermek változata a rózsaszín öltözet volt. A huszadik században még olyan magyarázattal is előálltak, hogy a kék lágyságot és finomságot ad a lányoknak, azaz egy fiúhoz egyáltalán nem illő szín. A rózsaszín pedig a harciasságot tükröző fiús szín, amely a lányoknak nem való.
Máig nem tudni, hogy ez a nézet miért fordult meg úgy az 1940-es évek táján, de az biztos, hogy ma is az van a köztudatban, hogy a fiúk színe a kék, a lányoké a rózsaszín. Manapság különösen hangsúlyos a fiú és lányok színének kiemelése, de vajon ez is miért alakult ki? A fő ok a pénz, a bevétel. A pici babákat még vajmi keveset érdekli, hogy milyen színű ruhába vannak bebugyolálva, de a nagyobb gyerekek számára már lényeges szempont. Ha pedig különböző nemű gyermekek születnek a családokba, akkor egyértelműen nem viselhetik egymás ruháit, tehát a kisebb testvér számára új ruhatárat kell vásárolni.
A nemi identitás, a nemek közötti különbség kifejezője a ruhaszíne is. A kislányok életében eljön az az idő, amikor már érdekli a lányos szín, ezzel egy időben a fiúk kezdik a lányos színeket elutasítani.