Jump to content

A ma elszívott cigaretta a jövendő generációt is károsítja

2014. 09. 12. 11:09

Akkor is károsíthatják születendő gyermekük egészségét az apák, ha már a fogantatás előtti években leszoktak a dohányzásról, állítja egy norvég tanulmány.

Egy norvég kutatócsoport megállapította, hogy a gyerekeknél nagyobb eséllyel alakul ki asztma, ha az édesapjuk korábban, még jóval a fogantatás előtt, dohányzott. Ez az első olyan vizsgálat, amely az apák dohányzása és a gyerekek asztmára való hajlama közötti kapcsolatot elemzi.

Ez az eredmény is megerősíti azoknak a korábbi kutatásoknak a következtetését, mely szerint az egészségtelen életmód károsíthatja a férfiak spermájának és a nők petéinek minőségét. A szakemberek szerint erős a gyanú, hogy a káros szokások, az egészségtelen életmód, alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás kis mértékben ugyan, de megváltoztatja az egyén génállományát. Ezeket a változásokat pedig később továbbörökítik az utódaikra is.

Ennek a továbbörökítésnek evolúciós okai vannak, így készíti fel ugyanis egyik generáció a másikat a környezetben tapasztalható változásokra. Ha például valaki egy hosszabb időszakon keresztül éhezik, akkor a génjei úgy változnak meg, hogy az utódjai kevesebb étellel is beérjék. Ha viszont a következő generációnál már nincs szükség egy ilyen fajta védelemre, és az utód normál mennyiségű táplálékot vesz magához, ahhoz nem biztos, hogy fog tudni alkalmazkodni a szervezete, és így könnyen kifejlődhet nála cukorbetegség.

A szakemberek szerint a legnagyobb hatással a születendő gyermekre a fogantatásuk előtti három hónap van, a szülők életmódja ekkor nyom a legtöbbet a latban.

A norvég kutatás során 13.000 férfit és nőt faggattak ki dohányzási szokásaikról. Arra voltak kíváncsiak, hogy milyen erős a kapcsolat a dohányzással eltöltött időszak, illetve a gyerekeknél kifejlődött asztma között, illetve hogy ez mennyiben változik meg, ha a szülők leszoktak a dohányzásról.

Az eredményeikből világosan látszik, hogy a nem allergikus asztma (tehát a szénanátha nélküli asztmatikus rohamok kialakulása) jelentősen gyakrabban fordult elő azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesapja a fogantatás előtt dohányzott. Az asztma előfordulásának esélye nőtt, ha az apa 15 éves kora előtt már rászokott a cigarettára, és minél régebb óta dohányzott, annál nagyobb eséllyel alakult ki a gyerekeinél a betegség.

Érdekes módon az anya korábbi dohányzása és a gyerekek asztmája között nem találtak összefüggést.

A kutatás vezetője, Dr Cecile Svanes szerint eredményeik azért is fontosak, mert ezzel fel tudják hívni a férfiak figyelmét arra, mekkora kockázatnak teszik ki jövendő gyermekeik egészségét jelenlegi életmódjukkal.

(Kép: china-mike.com)