Jump to content

Létezik az apa hormon!

2014. 09. 17. 10:00

Sok újdonsült apa aggódik, mert nem tudja, hogyan kell egy csecsemővel bánni. Pedig ha tudnák, hogy a férfiakban is komoly hormonális változások zajlanak, csemetéjük születése előtt! Létezik az apahormon, ez nem csalás, nem ámítás. Azok az apák, akik jelentős időt töltenek az újszülöttel, nagyságrendileg jobb és mélyebb kapcsolatban lesznek a kicsivel, nagyobb korában is. Igen, az apai viselkedést szintén befolyásolják a hormonok. Nem elég, hogy csökken a tesztoszteron szint, a cortisol szint is változik, de ami a leghihetetlenebb, megnő a friss apukák ösztrogén szintje is, amit kifejezetten női hormonként ismerünk. Madaraknál végzett kísérletekből derült ki, hogy épp ez az az anyag, ami közvetlenül az utódokról való gondoskodást szabályozza. Ezek szerint a ciki kombi autó vásárlás mégsem a megőrülés jele az apukáknál, hanem az anyatermészet szabályozta viselkedés.

 kép: http://www.pinterest.com/pin/223843043951078076/

Ami még érdekesebb, a férfiak terhesség és szülés körüli hormonváltozásai nem a babához, hanem a párjukhoz igazodnak. Úgyhogy hölgyeim, már megint kiderült, hogy mi irányítunk mindent. Később, a baba születése után, pedig egy önerősítő kör indul el a férfiaknál. Minél többet foglalkozik az apa a gyerekkel, annál tovább állnak fenn a hormonális változások, s annál nagyobb késztetést éreznek a férfiak a babáról való gondoskodásra. Igazságtalan dolog, hogy az apákról még sosem írtam. Pedig egyre többet jelennek meg nálam, elkísérik a feleségüket, sőt, egyre többször az apa az, aki először megkeres. Rengetegszer tapasztaltam azt is, hogy tökéletesen látja, min kéne változtatniuk, honnan ered a nevelési problémájuk, és azért jött és hozta el a feleségét is, hogy én mondjam ki. Ő nem hiteles a felesége szemében gyermeknevelési kérdésekben (akkor sem, ha második házassága és x.-edik gyereke), én viszont igen. Pedig érdemes rájuk hallgatni, mert sokszor segíthet az, hogy lazábbak tudnak lenni, kevésbé görcsölnek azon, hogy tökéletesek legyenek. Szerencsére egyre kevesebben vannak, akik a csemete négy éves koráig csak tisztes távolból figyelik otthon az eseményeket. Csak így tovább kedves apukák, mert egyre többen, egyre jobban involválódtok a gyereknevelésbe, és ez jó. Álljon itt néhány kutatási eredmény bíztatásként:

1.       Azok a gyerekek, akiknek az apja szeretetteljes módon részt vesz a nevelésben, sőt, a tanulásra is van figyelme – jobban teljesítenek az iskolában, nagyobb a lelki egyensúlyuk, kevesebb velük a magatartási probléma, kevésbé hajlamosak  a bűnözésre, droghasználatra.

2.       Sokkal több az olyan gyerek, aki azt kívánja, bárcsak az apja több időt tölthetne vele.

3.       Bár rengeteg a kutatási adat arra vonatkozóan, hogy az apa szerepe elsősorban az intellektuális képességekkel, az iskolai előmenetellel van kapcsolatban, egyre több az adat az érzelmi fejlődésre vonatkozóan is.  Például úgy tűnik, a rossz anya-gyerek viszonyt képes ellensúlyozni egy jó apa.

4.       Azt gondolom, mondanom sem kell, hogy kislányok esetében a későbbi párkapcsolat minőségét befolyásolja az apa. A korai szexuális kapcsolat legtöbbször az apával való rossz viszonyra, az apai elismerés hiányára vezethető vissza.

5.       Már egészen kisgyermekkorban támogatja az apa aktív jelenléte az explorációt, a kíváncsiságot, ami később jobb problémamegoldásban mutatkozik meg.

Pethő Orsolya, pszichológus

Ha nevelési gondjaid vannak, keress meg, segítek: www.kolyokszerviz.hu