Jump to content

A felnőttkor kezdete mégsem a 18. életév

2015. 02. 17. 11:02

Eddig azt hittük, a fiatal felnőttkor kezdete a 18. életévre datálódik, egy pszichiáter azonban most felrúgja eddigi elképzeléseinket. Állítása szerint ugyanis a nyugati világban nem válnak felnőttekké az egyének 25 éves korukig, mivel a fiatalok egyre jobban kitolják a felelősségvállalás, a letelepedés és a megállapodás időpontját.

Beatriz Luna, a Pittsburghi egyetem pszichiátria és pszichológia professzora azt állítja, azáltal hogy a mai fiatalok egyre inkább halasztgatják az olyan mérföldkövek letételét, mint a házasság, a karrierépítés, vagy a szülővé válás, az agyuk is lassabban fejlődik ki. Emiatt tehát még fontos neurológiai változások tapasztalhatók az esetükben a húszas éveik elején is, annak ellenére, hogy még mindig a 18. életévet tekintjük a felnőttkor és a gyermekkor határvonalának.

A fiatalok, mivel még nem akarnak felelősséget vállani egy csomó dolog felett, ezzel a szervezetük ’arra bíztatja’ az agyukat, hogy megmaradjon a kamasz állapotában. A fejlődés tehát a körülmények függvénye is lehet. Ha egy fiatalember esetében úgy alakul, hogy számtalan feladatot és felelősséget kell hirtelen átvállalnia, akkor azt a jelzést kapja az agya, hogy most stabilitásra és megbízhatóságra van szüksége, úgyhogy hagyjon fel a képlékeny, kamaszos mivoltával, magyarázza dr Luna. Így hamarabb felnőtté is válik neurológiai szempontból is.

A felnőttkor kitolódása azonban a szülőkre is más terheket és feladatokat ró. A szakemberek ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy a kamaszok agya úgy van programozva, hogy figyelmen kívül hagyják a szülőket egészen addig, amíg el nem érik a felnőttkort. Ezért sokszor nem is tekinthető egy húszas éveinek az elején járó egyén felelősségteljes felnőttnek, ami többek között az extrém mértékű kockázatvállalásában is pontosan tettenérhető.

-A szülők gyakran érezhetik úgy, hogy a gyerekük csak azért csinál valamit, hogy őket bosszantsa, de a kamaszok agya nem így működik. –nyugtatja meg a háborgó szülői kedélyeket dr Luna.

–A gyerek nem szerencsétlenné akarja tenni a szülei életét, hanem biológiai okai vannak a viselkedésének. Így van ez minden állat esetében. Egy bizonyos korban az az üzenetet kapják az agyuktól, hogy ideje elhagyni a biztonságos fészket és kipróbálni magukat a nagyvilágban. Éppen ezért semmi értelme azt mondanunk nekik, hogy ne csináljanak valamit, hiszen pontosan az ellenkezőjére vannak programozva. Ha például azon kapod a kamasz gyerekedet, hogy füvezik, ne azt mondd neki, hogy ne tegye, mert úgysem fog figyelni rád. Inkább arról beszélj, milyen kockázatokat vállal ezzel, milyen veszélyekenek teszi ki magát.

(Kép: fsamarin.org)