Jump to content

A tanulás stratégiája

2015. 09. 10. 16:00

Az iskolával együtt jár a tanulás is. Ez egyértelmű, csakhogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen hatékonyan és mennyi idő alatt sajátítja el a gyermek az adott tananyagot. Főleg, ha a megtanulandó leckék halomra fekszenek egymáson.

Nem olyan könnyű ám tanulni. Amikor a gyermek iskolában van, irányítottan zajlik a tanulás folyamata. Főleg az alsó tagozaton érvényes, hogy mindenben lassan, érthetően, többször ismételve haladnak, ám erre már sem lehetőség sem idő nincs felső tagozaton és gimnáziumban. Ezért szükséges, hogy a gyermekek megtanuljanak tanulni. Igyekszünk segíteni néhány hasznos tanáccsal, hogy ezt hogyan lehet otthon kiküszöbölni, hiszen előfordul, hogy a napközis gyermekekkel is le kell ülni tanulni, és a nagyobb gyerekekkel is. Egy fárasztó nap után a szülőnek még nagy türelemmel segítenie kell gyermekét az otthoni tanulásban is. Sokszor nem a gyermek képességeiben van a hiba, hanem a gyermek tanulásra szánt ideje nincs jól beosztva, vagy a technikában van a hiba.

Fontos, hogy a helyiség, ahol tanul a diák, legyen nyugodt, ez hozzájárul a hatékony tanuláshoz. Ha nincs külön szobája, akkor tiszteletben kell tartani azt az időt, amikor a házi feladatait készíti.

Azok a gyerekek, akik nagyon meg akarnak felelni, szorongani kezdenek, a tanulásra is rágörcsölnek. Ha ezt a szülő időben észreveszi, akkor az otthoni tanulás során dicsérje meg a jó feladatokért, de nem kell túldicsérni. Ne essünk túlzásokba az elvárásainkkal, mert azzal is csak visszavetjük a gyermeket.

Hazaérkezés után nem kell azonnal nekiesni a tanulásnak. Hagyni kell egy kis időt játékra, mozgásra. Ha lehetőség van rá, akkor minél több időt töltsön a szabadban. Ha valamilyen sportot űz a gyermek, akkor ez a része megoldódott. A szülő kidolgozhat egy menetrendet, ami alapján haladni kell a tanulásban. Érdemes a sor elejére tenni a nehezebb tantárgyakat, közéjük pedig érdemes szüneteket beiktatni.

Az unalmas szöveget a gyermek nehezebben jegyzi meg, ezért nem árt a szülőnek felolvasnia, majd közös átbeszélés után a gyermek saját szavaival fogalmazza meg, hogy mit hallott. Egyes leckéket szemléltetés során sokkal jobban megért a gyermek.

Előfordul, hogy a gyermek napja sem volt túl rózsás, nyűgös, fáradt. Ilyenkor hagyni kell pihenni, játszani. Akár aludhat is egy keveset. Azonban a számítógépes játékok erre nem alkalmasak, mert nagy koncentrációt igényelnek, vagyis csak tovább terhelik agyát, szemeit.

Az sem mindegy, hogyan táplálkozik a gyermek, hiszen a fejlődéshez szükséges a megfelelő tápanyagbevitel, a változatos és egészséges étel.

(Kép forrása: university.careers360.com)