Jump to content

Hogy az idegen ne legyen olyan idegen

2015. 09. 17. 16:00

Sok fiatal és középkorú személy tanulja az idegen nyelveket, hogy vége kezükben tudhassák a diplomát, amiért megküzdöttek, csakhogy nyelvvizsga bizonyítván híján azt még nem kapták kézhez. Segítsük gyermekeink nyelvi képességeinek fejlesztését, hogy nekik már ne okozzon ilyen gyötrelmet az idegen nyelv elsajátítása!

A kommunikációs, nyelvi képességek nagyban befolyásolják a gyermekek iskolai, majd később munkaerő-piaci érvényesülésüket, lehetőségeiket és természetesen sikerességüket is. Ha ezen a területen jól teljesít a gyermek, önbecsülése sokkal magasabb lesz, mások is könnyebben elfogadják. Érvényes ez az idegen nyelvek elsajátítására is.

Míg régebben főleg felsőbb tagozaton és középiskolai képzés keretén belül tanultak a gyermekek idegen nyelvet, ma már alsó tagozaton, de akár óvodában is elsajátíthatják az idegen nyelvek alapjait. Természetesen a gyermek korához kell igazodni a nyelvtanulásnak, vagyis az legyen játékos, zenés, táncos.

A gyerekek korlátlan nyelvi adottsággal születnek, csak a nevelés során abba a nyelvbe kényszerítjük bele, amely a család anyanyelve. A többnyelvű családoknál a nyelvek száma bővül. A gyermek azt tanulja meg, amit a környezetétől, azaz a szüleitől, a rokonoktól hall. Mivel a két agyfélteke közötti kéreg még nem szilárd, az információk, adatok csak úgy cikáznak a gyermekek agyában, minden akadály nélkül. Aztán amikor elérik a 6-7 éves kort, fokozatosan csak hanyatlani fog ez a fajta nyelvtanulási képesség. Ez nem azt jelenti, hogy idősebb korban már nem is érdemes nekikezdeni nyelvet tanulni, mert lehetetlen elsajátítani, de tény, hogy sokkal nehezebb. Az óvodában elkezdett játékos, mégis irányított nyelvtanulás segíti az idegrendszer fejlődését, ráadásul gyorsabban tanulja a gyermek az adott nyelvet és ez a tudás tartós maradhat.

Természetesen az oviban tanított nyelvnek is van módszertana. Nem mindegy, hogyan zajlik a nyelv tanulása, tanítása. Ha nem vagyunk szakemberek, akkor az otthoni tanítás nem biztos, hogy sikerrel jár. Éppen ezért, aki komolyan gondolja gyermeke számára egy idegen nyelv minél alaposabb elsajátítását, érdemes felkeresni egy nyelvtanárt, aki akár több, hasonló korú gyerekek oktatásával foglalkozik. Fontos, hogy kis létszámú legyen a csoport, hogy jusson idő a gyermekekre, de a csoportos feladatokat is be tudják vetni. Ezzel biztosan nem árthatunk gyermekünknek. Azonban ha azt vesszük észre, hogy a kicsi unja, nem szívesen jár a nyelvi csoportba, akkor egy időre szüntessük be a tevékenységet, ha pedig élvezi, élményekkel teli jön ki az órákról, akkor viszont nyugodtan tanulja az idegen nyelvet.

(Kép forrása: expatchild.com)