Az ünnepek közeledtével sokan különös tekintettel vannak a gyerekekre és a lehető legjobb ajándékot keresik számukra. Látni a ragyogó szemeket egy szépen feldíszített fa alatt sokkal nagyobb élmény, mint ajándékot kapni. Azonban a túlzásokat is érdemes elkerüli. A mértéktelen ajándékozás, nemcsak a pénztárcát, hanem a gyerekek érzelmi és pszichológiai fejlődését is megterhelheti.
Értékek torzulása
A gyerekek agya rendkívül fogékony, különösen a korai években. Ha a karácsony kizárólag az ajándékokról szól, az válik természetessé és könnyen megtanulják, hogy az ünnep fő értéke az anyagi javakban rejlik. Ez nemcsak az ünnepek valódi jelentőségét torzítja, hanem hozzájárul ahhoz kevésbé értékeli az emberi kapcsolatokat, a közös időtöltést vagy az együttérzést.
A hála hiánya
Anyagias világunkban a karácsony sok esetben az ajándékozásról szól. Főleg, ahol gyerekek is vannak. Minél nagyobb a család, ez annál több – olykor rendkívül értéktelen és haszontalan – játékokat jelenthet. Ha az ajándékozás köré összpontosul ez az ünnep, akkor a hála és az elégedettség érzése nem alakul ki a csemetékben. Ez később is megnehezítheti számukra, hogy hálás legyen más emberek tetteiért, figyelmességéért.
Az öröm paradoxona
Pszichológiai kutatások igazolják, hogy a túl sok választási lehetőség – esetünkben a túl sok ajándék – nem növeli, hanem csökkenti az elégedettség érzését. A sok játék, egyéb ajándéktárgy között elveszíti az egyes tárgyak értékét. Ha azonban csak egy, egy régóta vágyott játékot kap, azzal sokkal nagyobb örömet szerezhetünk.
Túlzás
A rengeteg ajándék látványa, a sorra történő kicsomagolásuk örömtelinek tűnik, azonban előfordulhat, hogy ez a túl sok inger sok érzékeinek és frusztrációt okozhat (főleg kisebb gyerekeknél, akik esetében az összeverődött családi alkalom is plusz idegrendszeri megterhelés lehet). A gyerekek figyelmi kapacitása korlátozott, és a túl sok inger nehezen feldolgozható.
Anyagiasság és teljesítménykényszer
Ha a gyermek azt látja, hogy a szülők minden évben túlságosan nagy értékű és sok ajándékkal halmozzák el a gyerekeket, kialakulhat bennük az a tévhit, hogy a szeretet mértéke az ajándékok értékében mérhető és anyagiassághoz vagy akár teljesítménykényszerhez is vezethet.
Mit tehetünk helyette?
A karácsony valódi ajándéka nem a tárgyakban rejlik, hanem az együtt töltött időben, a közös élményekben (mondjuk közös játék, kirándulás). Sőt, akár be lehet vonni abba is, hogy közösen készítsünk ajándéktárgyakat szeretteinknek. Ha már ajándék, akkor az legyen egy, de a gyermek számára vágyott és értékes darab.
Ha igazán példát szeretnénk statuálni, akkor mutassuk meg a gyermekek számára az ajándékozás módjait, amely során megtanulja az önzetlenséget és azt, hogy adni is milyen jó.