Néhány szülőnek gondot okoz az, hogy gyermeke körmeit hogyan és milyen időközönként vágja. Főleg újszülöttek esetében tanácstalanodnak el a szülők, hiszen a miniatűr kezeken a még apróbb, papírszerű szaruréteg levágása óvatos módszert kíván. Az, hogy mikor szükséges a baba körmét levágni, az attól is függ, hogy a csecsemő körme milyen gyorsan nő. Igaz ez minden korra, azonban a pici babák 3-6 hetes koráig egyáltalán nem szabad levágni. Akkor szabad egy épphogy a világra született apróság körmét vágni, ha már saját magában is kárt tudna tenni. Ha ugyanis túl nagyra megnőnek az apró körmöcskék, saját pofijukat csúnyán meg tudják karmolni. Nagyon óvatos eljárást igényel, épp emiatt fél tőle sok szülő, ugyanis nem szabad belevágni az elevenbe, vagyis ahová a bőr a körömhöz van tapadva. Csakis felette szabad a körömről lelógó részt eltávolítani. Ha megsértjük véletlenül ezt az eleven részt, az nemcsak fájdalommal jár, de szabad teret engedünk a kórokozóknak is. A túlnőtt köröm eltávolításakor arra is ügyelni kell, hogy ne maradjon éles, hegyes rész az ujjacskákon, mert ugyancsak csúnya karmolást ejthet magán a baba.
Gyermekeink körmeit kéthetente minimum vágni szükséges, de ha gyorsabban nő, akkor igény szerint sűrűbben kell megejteni. Próbáljunk meg rendszert vinni a körömvágás idejébe, mert egy idő után annyira megszokja a gyermek, hogy maga közli szüleivel körömápolási igényeit.
A babák, gyermekek körmeihez használhatunk csipeszt és ollót egyaránt. Arra ügyeljünk, hogy lekerekített végű legyen az olló. Mielőtt belekezdenénk a köröm levágásába, alkoholos vattával tisztítsuk meg az eszközt. Ha több gyermek körmeit akarjuk levágni egymás után, akkor két vágás között szintén fertőtlenítsük az ollót vagy a csipeszt.
Talán az alvó pici gyermek körmét a legegyszerűbb levágni, de ahogy nőnek a gyermekek, alvásuk már nem olyan mély, így felébredhet és elránthatja a kezét, amelynek sérülés lehet a vége. Ennek elkerülése érdekében a nagyobb gyermekek esetében igyekezzünk elterelni a figyelmét és gyorsan megszabadulni a túlnőtt körömtől. Nemcsak arra kell ügyelni, hogy ne vágjuk túl kicsire a körmöket, de a köröm sarkait, széleit ne vágjuk ki, mert az könnyen benövést okozhat. A benőtt köröm elkerülhető lenne, ha megfelelően vágnák a felnőttek a gyermekek körmeit. Amennyiben mégis benő a köröm, első körben érdemes pedikűröshöz elvenni. Később, komolyabb problémára már lehet, csak sebész tudja a megoldást.
Meg kell tanítani gyermekeinket a helyes körömvágásra, eleinte még felügyeljük is a műveletet.