kép: https://www.pinterest.com/pin/219620919300543535/
A gyermeki akarat kibontakozásának néha eléggé bosszantó pillanataiban hatékony segítség, ha maximum két alternatíva közül, de mégis hagyjuk a gyereket választani. Igazi win-win helyzetet teremtünk, hiszen a mi kereteink között, de érvényre juttathatja az akaratát. Amikor alkalmazzuk, fontos, hogy
- Tényleg korlátozzuk az alternatívák számát lehetőleg kettőre. A teljesen nyitott kérdések (pl. mit szeretnél vacsorára enni, mit csinálnál a hétvégén – nem elég, hogy nem tetsző válaszokat eredményezhetnek, még megterhelőek is néhány éves korban.
- Az egészen kicsiknél az „egyik vagy másik” technika jön be a leginkább. „Indulnunk kell, felveszed a kabátodat egyedül, vagy segítsek neked?” „Itt a fürdés ideje, most menjünk a kádba, vagy öt perc múlva? Öt percet még szeretnél játszani? Ok, akkor kössünk egyezséget, bármennyire is szeretnéd még folytatni a játékot, öt perc múlva megyünk fürdeni.”
- Később kicsit bonyolíthatjuk is a kérdést: „Ok, ha szeretnéd, abbahagyhatod teniszt, de fontos, hogy valamit sportoljál. Mi lenne az, amihez a tenisznél nagyobb kedved van?”
- Használhatjuk az önkontroll fejlesztésére. „Tudom, hogy mennyire szeretnél már nekiállni a hajót összeragasztani, úgyhogy azt javaslom, hogy legyünk minél hamarabb a túl az orrmosáson. Rajtad múlik, mert amint kész vagyunk vele, ígérem, azonnal leülünk a hajót összeilleszteni.”
- Az erőfeszítés és annak következménye közti összefüggés megvilágítására is használhatod. "Minél többet gyakorlod, annál könnyebben megy majd. Csak rajtad múlik, mennyire szeretnéd, hogy ügyesebb legyél benne."
- Amikor nem működik: Sajnos ez nem olyan technika, ami önmagában elégséges. Fontos az is, hogy hogyan mondod. Nem működik fejhangon üvöltve, azon a „tehetetlen vagyok” hangon sem, és nem bökheted oda ultimátumként sem. Azonban elő kell venned a szeretetteljes, ámde igen határozott hangodat. A gyereknek valóban azt kell éreznie, hogy együttműködsz vele, és ez tényleg egy lehetőség a számára – miközben a felajánlott alternatívákon túli világ nem is létezik.
- Akármit is kérünk, az empátia elengedhetetlen. Ha a gyerek érzi, hogy képes vagy átérezni az ő helyzetét, megérted, miben van éppen benne, máris kevésbé lesz kedve ellenállni. „Tudom, mennyire szeretnéd folytatni a játékot, azonban indulnunk kell. A kék, vagy a piros cipődet vegyük fel a zsúrra?” Érdemes mindig azt a plusz 5 percet rászánni, amíg az egyik tevékenységből a másikba átzsilipeljük a gyereket, ha ez az öt perc nem a győzködésé, hanem együtt vagyunk abban, amit épp csinál, máris könnyebb.
- Ne feledd, hogy most épp irányítasz is, ezért mindenképpen maradj benne a helyzetben. Nyugodtan, határozottan, és ragaszkodj a felajánlott alternatívákhoz, különben hiteledet veszted.
Pethő Orsolya, pszichológus
Ha nevelési gondjaid vannak, keress meg, segítek: www.kolyokszerviz.hu