A csakra egy indiai szánszkrit szóból ered, amelynek jelentése kerék vagy forgó. Csakrákról kell beszélnünk, ugyanis nem egy, hanem összesen hét csakrát különböztetünk meg és mindnek más a szerepe. Valójában ezek a testünkön lévő energiaközpontokat jelentik. A hagyományos indiai és tibeti jóga, valamint a keleti gyógyítás szerint tehát a testünkben hét fő csakra található. Ezek mindegyike specifikus jelentőséggel bír a testi, érzelmi és spirituális egészségünk szempontjából. Ennek értelmében megkülönbözetünk:
Gyökér csakra (Muladhara)
A gerinc alapjánál, a keresztcsont területén található. A fizikai test stabilitását, biztonságát, túlélését, valamint a gyökerezést a földben és a fizikai világban szimbolizálja.
Szakrális csakra (Svadhisthana)
A keresztcsont és a köldök közötti területen, a medencénél helyezkedik el. Az érzéki élvezeteket, a kreativitást, a szexualitást és az érzelmi kiegyensúlyozottságot jelöli.
Napfonat csakra (Manipura)
A köldök és a szegycsont között, a gyomor környékén helyezkedik el. Az egyén személyes hatalmát, önértékelését, önuralmát, akaraterejét mutatja.
Szív csakra (Anahata)
A szegycsont területén, a szív környékén található. A szeretetet, az együttérzést, a kapcsolatokat, a megbocsátást és az elfogadást szimbolizálja.
Torok csakra (Vishuddha)
A torok területén található, amely a kommunikációt, az igazságot és a kreatív kifejezést szimbolizálja.
Harmadik szem csakra (Ajna)
A homlok közepén, a szemöldökök között található. A belső látást, az intuíciót, a bölcsességet és a megértést jelképezi.
Korona csakra (Sahasrara)
A fejtetőn van és a spirituális tudatosságot, a magasabb tudatosságot és az isteni energiával való egyesülést szimbolizálja.
A csakrák harmonikus működése és egyensúlya fontos az emberi test, elme és lélek egészségéhez. Ezeket az energiaközpontokat a különböző jóga és meditációs gyakorlatok segítségével lehet támogatni.