Jump to content

A nagy hőingadozás veszélyei

2017. 01. 28. 19:00

Mint a messiást, úgy várjuk a tavaszt, az enyhülést. Az idei tél tartósan kimutatta a foga fehérjét, így nem csoda, ha már áhítozunk a napfényre. Vajon lesz átmenet a tél és a tavasz között, vagy minden bevezetés nélkül csap le ránk a jóval melegebb időjárás?

A hideg idő nem tett jót a szívproblémával együtt élőknek. Fokozottabb figyelem és elővigyázatosság volt fontos a számukra, de a hirtelen bekövetkező enyhülés legalább annyira megterheli a szervezetet.

Időjósaink igyekeznek számot adni, hogy mi várható februárban, és lehetséges, hogy a kemény mínuszok után jóval enyhébb időre számíthatunk. Ha hajnalban és este még maradni fog a mínusz, a hideg, elképzelhető, hogy napközben nagy hőingadozással kell számolni.

Hozzá vagyunk már szokva, hogy jó ideje, a kemény fagynak megfelelően több rétegnyi ruhát veszünk magunkra. Nem vagyunk restek elővenni a plusz réteget jelentő harisnyát, jégeralsót és még az is sapkát húz a fejére, aki nem igazán szereti. Hamarosan azzal kell szembesülnünk, hogy a reggel magunkra kapott téli, vastag kabát már elviselhetetlenül meleggé válik napközben. A napi nyolc-tíz fokos, vagy annál nagyobb hőingadozás megviseli az egészséges, fiatal szervezetet is, nemhogy a betegeket. A hőingadozás máshogy hat az emberekre, attól függően, hogy milyen egészségi állapotnak örvendnek.

Az egészségesek, a fiatalok magukat lehangoltnak, fáradékonyabbnak, kedvetlennek érezhetik magukat ilyenkor, és ez kihathat a tevékenységeikre, ugyanis a koncentrációs képességük is csökkenhet. Egyszóval a közérzetük egyáltalán nem az igazi. Ha pedig az egészségeseket is meggyötörheti a hirtelen jött enyhülés, akkor a frontra érzékenyeket még inkább megviseli, és gyakrabban keresik fel orvosukat fejfájással. A magas vérnyomással és szívproblémákkal élők számára veszélyes is lehet a nagy hőmérsékleti különbség tapasztalása. Ha hirtelen következik be a nagy hőingadozás, akkor a légúti megbetegedés is súlyosbodhat, és az ízületi fájdalmak is erősödhetnek.

A hideg hatására az erek összehúzódnak, amelynek következtében a vér csak lassabban jut el a szervezetben mindenhová. A szívnek is jóval intenzívebben kell dolgoznia, a vér sűrűbbé válik.

Sokfélék vagyunk, és az időjárási változások is máshogy hatnak ránk. Az időjárást nincs hatalmunkba befolyásolni, éppen ezért nekünk kell tennünk annak érdekében, hogy ne viseljen meg annyira ez a változás. Mindenképp érdemes odafigyelni az étkezésünkre. Fogyasszunk könnyed, zöldséggel, gyümölccsel, vitaminnal dúsított ételeket és ne felejtsünk el sok folyadékot inni. Arra is figyeljünk, hogy ilyenkor ne hideg vizet igyunk, hanem inkább az legyen langyos vagy meleg. Ha szédülést érzünk, akkor feküdjünk le, amilyen gyorsan csak lehet, és polcoljuk fel a lábainkat. Néhány percen belül enyhülnie kell a kellemetlen tünetnek. Ha mégsem, akkor orvoshoz kell fordulni.

Nemcsak a felnőttek esetében figyelhető meg a nagy hőingadozással járó fáradékonyság, ingerlékenység tünete. A gyerekek körében is többen panaszkodnak ilyenkor fejfájásra is. Figyeljünk oda magunkra és másokra. Lehet, hogy nemsoká ilyen helyzetben találjuk magunkat.

(Forrás: marmalade.hu | bphope.com, medicalnewstoday.com, survivingmenopause.org/képek)