Jump to content

Feltételes reflex kioltása a dohányzás leszokása érdekében

2016. 09. 13. 17:00

Dohányoztál, leszoktál róla, már úgy érezted, hogy sínen vagy a káros szenvedélyedtől való megválásban, amikor újból mérhetetlen nagy késztetést éreztél arra, hogy rágyújts? Nem csak a cigarettázó emberekre igaz ez, de a heroinfüggőkre is.

Szakembereknek tűnt fel az, hogy a kábítószerre rákapott, majd sikeresen leszokó páciensek, akik már elvonási tünetekkel egyáltalán nem bírtak, saját otthonukba hazatérve, újból visszaszoktak a szerre, mérhetetlen vágyat éreztek a heroinra. Ez amolyan Pavlovi-reflex. Tanulmányainkból emlékezhetünk Pavlovnak arra a kísérletére, amikor enni adott a kutyának és ezzel egy időben megszólalt egy csengő is. Később már elég volt csak a csengőnek megszólalni, beindult az eb nyálelválasztása, a csengőt összekapcsolta az étellel. Mindegy, hogy igazából nem is kapott táplálékot, mégis nyalta a szája szélét, beindult a nyál termelődése. Az egykori heroinfüggő is ezt élte át hazatérve. Ez az úgynevezett feltételes reflex. Ez egy olyan, ami bizonyos inger érzékelésére bekapcsol. Csakhogy ami bekapcsolható, az le is állítható. Vagyis a feltételes reflexszel is megvalósítható az, hogy leállítsák. Ehhez az szükséges, hogy az inger úgy jelenjen meg és minél többször, hogy nincs rá reakció. Ha a kutyusnak szól a csengő, de ezután már nem kap élelmet, később a csengő hangjára már nem fog reagálni, nem fog nyálat termelni.  Ha tehát a kutyák esetében ez működik, akkor a heroin és más függőségek esetében is ki kell kapcsolni a feltételes reflexet.

Hiába ismerték ezt fel, magát a feltételes reflex kioltásának technikáját még mindig nem használják úgy fel, ahogyan lehetne. Számos terápia, program létezik a függőségek kezelésére, de ezzel még hatékonyabbá lehetne tenni.

A legáltalánosabb függőséget a dohányzás jelenti. Hogy a feltételes reflex kikapcsolását, és annak eredményességét teszteljék, kísérletbe kezdtek cigarettát szívók körében. Meghatározták azt a napot, amikortól igazán leteszik az alanyok a cigarettát. Átmenetet biztosítva a csoport egyik felének két hét alatt fele annyi cigarettát lehetett elszívnia, mint korábban, de azt bárhol és bármikor megtehették. A másik csoportot pedig arra kérték, hogy ahol, és amikor általában rágyújtottak eddig, azt nem tehették meg a két hét során. Tehát, aki a munkahelyén, a kijelölt dohányzóhelyén szívta el eddig a cigarettáját ebéd után, az kimaradt. Szép fokozatosan megszűnt az inger, így a dohányzástól való megszabadulás is eredményes volt. Habár nem minden esetben százszázalékos ez a módszer, de sokkal nagyobb az esély arra, hogy valaki végleg megszabaduljon káros szokásától.

(Forrás: katinachapman.com, boundless.com, imgur.com/képek)