Jump to content

Virtuális félelmek

2016. 08. 07. 17:00

Valamennyi rálátása mindenkinek van arra, hogy mit jelent a virtuális világ és abban valamilyen szinten létezni. Azt azonban nem mindig tudjuk helyesen megítélni, hogy hol van a határ.

Felnőttként is nehézkes annak megítélése, hogy mikor van az a pont, amikor már nem egészséges méretet ölt a virtuális világban való létünk. Az online közösségek is együtt fejlődtek a technikai fejlődéssel. Kezdetben ez olyan statikus weboldalakat jelentett, amelyek lehetővé tették a szöveges üzenetek küldését és fogadását. A fejlődés során már az egyidejű, személyek közötti kölcsönhatás is létrejöhetett. Ez aztán még valódibbá vált akkor, amikor már háromdimenziós felületekkel tették életszerűbbé. Túl egyszerű lenne, ha mindenki arra használna mindent, amire kitalálták, már a korai időkben feltűntek a bajkeverők. Jelen voltak azok, akik addig ügyeskedtek, amíg adatbázisokba bejutva, mások adataihoz hozzáférve, azt módosítva információs háborúba kezdtek. Léteznek azok a „jóakarók", akik már legális pornográfiában utaznak, másik illegális, azaz gyermekeket zsákmányolnak ki ilyen területen. A még durvább pedig az úgynevezett cybererőszak.

A virtuális hadviselés mértékei, eszközei durvulhatnak, mégis nehéz a deviancia feletti ítélkezés, mert egy valami hiányzik, és ez maga a személy. A gaztetteket az igazi ember virtuális személye teszi meg. Sokszor pszichikai hadviselést jelent ez, hiszen a szavaknak a virtuális világban (is) nagyon nagy jelentőségük van. Amíg szemtől szembe a verbális kommunikáción túl beszédes a szemünk, az arcunk, a mimikánk, a test- és kéztartásunk is, addig az internet világában ezt emóciós ikonokkal igyekszünk kifejezni. Ebben a világban a szavaknak sokkal nagyobb jelentősége van, mint a személyes életben, sokkal mélyebb sebeket ejthet, pláne akkor, ha azt mások is láthatják.

Létezik már az a fogalom is, hogy virtuális vandalizmus, amely azt jelenti, hogy kéretlen e-maileket küldözget nem éppen illő tartalommal, fenyegetőzést tartalmaz. Az egyes avatarokat tönkre teheti, módosíthatja. Az ilyenfajta vandálok olykor illetlen tartalmat helyeznek ki olyan felületre, amely biztos, hogy nem kerüli el senki figyelmét. Ezek az emberek valószínűleg arctalanul, a cyber világban tudnak igazán megszabadulni a gátlásaiktól, a frusztráltságuktól. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezek a devianciák nem csak az interneten érvényesülnek, hanem a való világban is alkalmazzák többen is. Online közösségeket hoznak létre, akik aztán személyes találkozás során tovább folytatják hajlamukat.

(Forrás: briansolis.com, bryankramer.com/képek)