Jump to content

Notórius hazudozó

2016. 02. 26. 17:00

Ugye előfordult már veled is, annak érdekében, hogy jobb színben tüntesd fel magad valaki, vagy valakik előtt, belementél kegyes, apró kis hazugságba? Tudtad, hogy az nem helyes, de mégis...

Tedd a szívedre a kezed és valld be magadnak. Olykor azért is torzítunk történeteken csak egy icipicit, hogy mást ne szégyenítsünk meg, ne bántsuk meg. Pusztán a jóindulat vezérel, ám ez mégiscsak hazugság, még akkor is, ha jó cél érdekében tesszük. Ezen a szinten, magunkat és másokat védve többet hazudunk, mint gondolnánk. Bezzeg a kicsi gyerekek. Nem is képesek életük első éveiben hazudni. Először még a nyelvi akadályokat kell leküzdeni, nem tudnak beszélni, ezért sem képesek erre, de később, amikor már szóra bírhatóak, akkor sem elég fejlett értelmi szintjük ahhoz, hogy bármit másképp mondjanak, mint ahogy látnak, éreznek. Ahogy nőnek, értelmük egyre fejlettebbé válik és gyűjtik magukba az információkat a világból, mesékből, mondókákból, televízióból, internetről, úgy élénkülhet meg a fantáziájuk és állíthatnak valótlan dolgokat. Vicces és olykor kényelmetlen helyzetekbe keverhetik a szülőket az élénk fantáziával megáldott gyerekek, de a szülő kordában tarthatja ezt az állapotot, hogy későbbi életükben ne legyen általános a hazudozás.

Hazudni annyit jelent, hogy egy másik személyt vagy csoportot szándékosan félrevezet valaki. Leginkább azért tesszük, hogy egy bizonyos helyzetből kihozzuk magunkat, hogy megtaláljuk a menekülési útvonalat. Vagyis nem vállaljuk fel tetteink következményét. Olyan előnyhöz igyekszünk hazugság által jutni, amely nem valós. Ha az igazat mondanánk, akkor csorbulhatna a becsületünk, a rólunk alkotott kép. Ám a hazugság önbecsapás és mások ámítása is. A hazugság további hazugságot vonzhat, így olyan kényelmetlen és egyre komplikáltabb helyzetbe keveredhet a hazug ember, amely egy ördögi körré válhat, ha nem száll ki belőle. Csakhogy az ilyen túlhaladott hazugság belső frusztráltságot idézhet elő, lényegében önmagát sem érti már az eleinte ártatlannak tűnő hazugság elkövetője. Az végképp nem megoldás, hogy úgy igyekszik tenni, mintha az egész helyzet meg sem történt volna. Meg lehet próbálni kimagyarázni az elferdített, valótlan állításokat, de a sok magyarázkodással csak még rosszabb helyzetbe kerülhet, és magát is csak megtéveszti. Ennek az is a veszélye, hogy hazudozóvá válik, amely olyan szintre fejlődhet, hogy az teljesen belopja magát az életébe. Ezért kell gyermekeinket megtanítani az őszinteség fontosságára.

(Forrás: newsbusters.org/kép)