Jump to content

Ha, ha, haapciii

2016. 01. 08. 12:00

Esőtől, hótól, havas- és ónos esőtől nyirkos időjárásnak köszönhetően a lakosság jelentős részénél megnövekszik a náthás, megfázásos betegségek tünetegyüttese: orrfolyás, köhögés, tüsszögés.

Mind a szervezetünk védekező mechanizmusai, amely által szabadulni kíván a szervezetünk a nem oda valóktól. A tüsszentés funkciója az, hogy az orr nyálkahártyája és a légút megszabaduljon azoktól a kórokozóktól, amelyek a galibát okozzák. Csak úgy, magától ez a folyamat nem indul be, mindig valamilyen irritáció okozza, amely csavarja az orrunkat. Az érzékelő sejtek olyan reakciója, amely során reflexszerű mechanizmust vált ki bennünk. Vagyis a torok és a mellkas izmai összehúzódnak, a lágy szájpad bezáródik, és nagy erővel hagyja el szánkat a levegő. A sebessége elérheti a 120, de akár a 190 km/órás sebességet is. Van, aki minden igyekezetével azon van, hogy ezt a folyamatot visszafojtsa, pedig nem ajánlott, mert szédüléssel, vagy rosszabb esetben dobhártya-szakadással járhat. Él egy tévhit a köztudatban, miszerint a tüsszentés olyan erővel tör ki az emberből, hogy abban a pillanatban le is áll a szívünk. Ez így, ebben a formában nem állja meg a helyét. Az valóban igaz, hogy összehúzódnak az erek és tüsszentéskor a szívverés ritmusa kissé lassul, de nem áll le működésében.

Amikor tüsszentünk, szemünk automatikusan becsukódik. Ezzel kapcsolatosan is van egy téves elképzelés, amely szerint, ha nem csuknánk be a szemeinket, akkor azok kiesnének helyükről. Természetesen ez egyáltalán nem igaz csak annyira, hogy a szemek alatt tüsszentéskor megnő a nyomás. Amikor becsukjuk szemeinket, azt reflexszerűen tesszük, egyáltalán nem tudjuk befolyásolni. Maga a folyamat nagyon gyors, nagyjából 2-3 másodperc alatt lezajlik. Ezzel a reflexszerű mechanizmussal rengeteg kórokozótól szabadul meg az emberi szervezet, a légút. A meghűléses, náthás, influenzás megbetegedéseken kívül az allergia egyik tünete is lehet a tüsszögés. Fontos tisztán és nedvesen tartani az orr nyálkahártyáját, de a gyógyszertári készítményekkel óvatosan kell bánni.

Lehet te magad is érzékelted már, hogy ha a tűző napba néztél, akkor azonnal tüsszögni kezdtél. Ezt nevezik tüsszögési reflexnek. Ezt rendellenességnek tartják. Ebben az esetben a napba nézést azonnal több tüsszentés követi. Ez nem ugyanaz, mint a már folyamatban lévő tüsszentésre való rásegítés azzal, hogy napba nézünk.

Volt már olyan ember, aki komoly sérüléseket szenvedett egy ártatlannak induló tüsszentéssel, de a legtöbb esetben kielégülés érzése járja át az embert, ha kifújja magából az irritációt okozó anyagot, legyen az pollen, vagy bármilyen kórokozó.

(Kép forrása: care2.com)