Jump to content

Okos vagy nem?

2016. 01. 07. 12:00

A tudás megszerzése, de annak átadása is mindig az emberhez tartozott. Minden ember másban mutatkozik ügyesebbnek és jobbnak. Nincs is szükség arra, hogy mindent megjegyezzünk, meg tudjunk oldani, azért van társunk, azért vannak szakemberek.

Ha akarnánk, akkor sem lennénk képesek mindent fejben tartanunk, a megosztott emlékezet ezt nem is engedi. Azt viszont nem árt tudnunk, hogy egyes kérdésre a választ hol és hogyan találjuk meg. Melyik az a forrás, amelyhez azonnal hozzányúlhatunk, ha az adott információra van szükségünk?
Erre manapság azonnal azt vágja rá az ember, hogy ott a mindent tudó internet, amely annyira életünk részesévé vált, hogy már nemcsak, hogy napi kapcsolatot ápolunk a nettel, hanem egyenesen szimbiózis életmódban vagyunk a világhálóval. Eszközeink is ezt teszik lehetővé, hiszen a kezünkkel simogatjuk állandóan az okostelefonokat, tableteket. Otthonunkban és munkahelyünkön is akár napi szinten használjuk a laptopot, asztali számítógépet is. Ezek a technikai vívmányok elősegítik azt, hogy mindenkor és mindenhol tájékozottak legyünk a legfrissebb eseményekről, utána nézni bárminek.

Kutatók arra kérték fel a kísérletben résztvevő alanyokat, hogy a feltett kérdésekre adjanak választ úgy, hogy segítségül az internetet használhatják. A vizsgálatban szereplő emberek másik részét arra utasították, hogy ugyanazon kérdésekre tudásuk alapján igyekezzenek választ adni. Később, minkét csoporttól kérdeztek még néhány kérdést, amelyeknek egyáltalán nem volt kapcsolata az előbbi kérdésekkel. Ezekre nem kellett konkrét választ adniuk, csak azt kellett meghatározniuk, hogy mennyire tudnának pontos helyesen válaszolni. Az derült ki, hogy akik korábban az internetet használták, azoknak sokkal nagyobb volt az önbizalmuk, nagyobb esélyt jósoltak magunka arra, hogy helyes válasszal fognak szolgálni. Ez azt is jelenti, hogy ezek az emberek sokkal okosabbnak érezték magukat, mint azok az emberek, akik saját tudásukra hagyatkozhattak csak.

Ez abból adódhat, hogy sok tudás birtokában vagyunk, de arra nem mindig emlékszünk pontosan, hogy az információhoz hogyan és honnan jutottunk. Az internet is elmossa a határokat, sokszor azt érzi az ember, hogy ezt magától is tudta. A meglévő és a megszerzett ismereteket forrásai olykor feledésbe merülnek. Ahogy pedig egyre nagyobb teret adunk az internetnek és a technikának, egyre kevésbé tudjuk meghatározni saját tudásunkat. Vagyis az internet alkalmas arra, hogy általa sokkal okosabbnak képzeljük magunkat, mint amilyenek vagyunk.

(Kép forrása: atelier.net)