Jump to content

Így szeress, hogy jól szeress! 4. rész - Finomhangolás

2014. 03. 18. 12:42

„Mikor arra vágysz, hogy észrevegyenek, megértsenek és szeressenek, tudd, hogy a többiek is erre vágynak.” Hioszi Tatiosz

Az előző részekben részletesen körbejártuk, hogy mi mindenre érdemes figyelni annak érdekében, hogy szeretteink – velünk együtt - szeretve érezzék magukat. A záró részben tovább mélyülünk a szeretetnyelvekben, hogy minél jobb minőségű üzemanyaggal tölthessük fel azokat a bizonyos szeretettankokat.

Mi a szeretettank? Ez az a „tárolóhely”, ahol a felénk áradó szeretetet tároljuk, ennek telítettségétől függ, hogy mennyire érezzük magunkat szeretve. Ahogy az autóba sem mindegy, hogy milyen üzemanyag kerül, úgy a szeretettank is a megfelelő szeretetnyelvvel tölthető fel. A tartály mérete, azaz a szeretetigény mértéke egyénenként változó, sőt, az adott ember élethelyzetétől is függhet. Telítettsége nagymértékben befolyásolja lelkiállapotunkat.

Az autós példánál maradva nézzük meg, hogyan tudunk 100-as oktánszámú benzint tankolni az egyes szeretetnyelvek tankjába a 95-ös helyett!

Elismerő szavak:
Azt már tudjuk, hogy dicsérni kell. Igen ám, de nem egészen mindegy, hogy mit! Sokkal erőt adóbb lesz a dicséretünk, elismerésünk, ha olyan területeket támogatunk, ahol nagyobb a bizonytalansága a másiknak. Ha mondjuk, valaki jól főz, ám a nőiességével nincs kibékülve, sokkal többre fogja értékelni a külsejére tett dicséretet, mint az étel magasztalását. Ne bizonytalanodjunk el, ha esetleg szabadkozni kezd az elismerés hallatán, ez - főleg nők esetében - könnyen előfordulhat. Figyeljünk arra, hogy nem csak az eredmények, de az erőfeszítések is elismerés tárgyai lehetnek.

Minőségi idő:
Különösen boldoggá tehető olyan találkozásokkal, együttlétekkel, amikre nem számított. A számára valamiért fontos eseményekre viszont nagyon figyeljünk oda, mert ezek lemondására vagy akár csak későbbi időpontra módosítására különösen érzékeny lehet!

Ajándék:
Nála különösen igaz, hogy az ördög a részletekben lakozik. Ha elmeséli, hogy mennyire tetszik neki egy bizonyos rózsaszín sál, akkor pontosan azzal a bizonyos típusú rózsaszín sállal lepjük meg. Ne kékkel, ne más márkájúval, mert ezzel csalódást okozhatunk neki, amolyan „majdnem” élményt.

Szívesség:
Azok számára, akiknek nem ez a szeretetnyelve, nehéz lehet megérteni, hogy hogyan szól pl. a csekk feladása a szeretetről. Miért lesz hirtelen olyan fontos az, hogy az összes ing ki legyen vasalva, amikor egyszerre úgyis csak egyet vesz fel? Azért, mert azzal, hogy szakítunk időt a dolgaira, az iránta való gondoskodásunkat fejezzük ki. Áttételesen vele foglalkozunk a saját dolgunk helyett, vagyis elsőbbséget kap az életünkben. Ugyanezért fontos, hogy ha szól, hogy valamit mutatna nekünk, akkor, ha kedveskedni akarunk neki, akkor szakítsuk félbe, amit éppen csinálunk, és menjünk rögtön.

Testi érintés:
Ha bizonytalanok vagyunk, hogy valakinek a testi érintés vagy a minőségi idő a szeretetnyelve, akkor kezdjük az előbbivel, mivel a testi érintések zöme önmagában minőségi időt feltételez. Fontos, hogy a testi érintésen belül is vannak preferenciák. Hiába csillan fel egyesek szeme, hogy a szeretkezés is ide tartozik, lehet, hogy kedvesünk általában jobban értékel egy masszírozást, hajcirógatást, vagy összebújást.

Tippek a sikerhez:

Türelem és figyelem
Legyünk türelmesek, mert, mint minden változás érzékeléséhez, ehhez is idő kell. Ne szegje kedvünket, ha a másik nem borul rögtön a lábunk elé, nem zengenek fanfárok kedvességünket látva, csak tartsunk ki! Az apró jeleket észrevenni nem mindig egyszerű dolog. Ugyanakkor, ha 30 év együttlét után először halljuk, hogy „Ugye Drágám, milyen jól megvagyunk?”, bátran higgyük el, hogy jó úton járunk! A visszajelzések általában nem zászlót lobogtatva jönnek! Szánjunk rá időt, hogy elgondolkozzunk, milyen jelei vannak, hogy ha cseppenként is, de erőfeszítéseinket siker koronázza!

Játékosan
Ami nagyon fontos ahhoz, hogy szeretetnyilvánításunk meghozza gyümölcsét, az a megfelelő hozzáállás! Fogjuk fel az egészet egy kísérletnek, játéknak, amivel a saját „varázserőnket”, a környezetünkre tett hatásunkat tesztelhetjük, érzékelhetjük.

Sok sikert és jó kedvet hozzá!


Polyák Ildikó
jóga coach
miadalod.blogspot.hu


(Fotó: pinterest.com)