Jump to content

Így babrál ki az egészségünkkel a stressz

2014. 11. 05. 11:27

Rengeteg hosszútávú következménye lehet a stresszes életmódnak: cukorbetegség, tönkrement bélflóra, vagy alacsony spermaszám is szerepel a tünetek között.

Egy felmérés szerint a felnőttek 40%-a állítja, hogy a stressz szintje jelentősen megnőtt az elmúlt öt évben. A helyzet azért is aggasztó, mivel a stressznek számos negatív egészségügyi következménye is lehet. Nem csak a szív- és érrendszeri betegségeknek és a kettes típusú cukorbetegségnek állhat a hátterében a feszültséggel teli életmód, de a legfrissebb kutatások szerint a test minden részére hathat, akár oly módon, ahogy nem is számítunk rá.

A nyilvánvaló veszélyek ellenére sajnos a legtöbb felnőtt mégsem tesz eleget annak érdekében, hogy csökkentse a felgyülemlett stresszt az életében meditációval, relaxálással, masszázzsal, vagy mozgással. Pedig nagyon fontos lenne, hiszen a pillanatnyi idegeskedésen felül olyan hosszútávú, komoly következményekkel is járhat a stresstes élemód, mint az alábbiak:

-A stressz, mint öngerjesztő folyamat:

A stressz sokkal kiszolgáltatottabbá tesz a depresszióval és a függőségekkel szemben, állítja a Yale egyetem egy kutatócsoportja. Ráadásul roncsolja a szürkeállományt is, ellentmondva a régi szólásnak, miszerint ’ami nem öl meg, az megerősít’. A kutatók eredményei szerint éppen ellenkezőleg van, a sok stressztől sokkal érzékenyebben reagálunk minden egyes újabb kellemetlen helyzetre, azaz minél feszültebb az életmódunk, az annál jobban megvisel bennünket.

-A stressz bélflórát is roncsolja:

A gyomorban és belekben található jótékony baktériumok fontos szerepet játszanak az immunrendszer működésében, ezen kívül segítenek az emésztésben is. A stresszes életmód azonban felborítja a bélflóra egyensúlyát, egyes baktériumok jobban elszaporodnak, mások viszont eltűnnek, ami miatt viszont a nem jótékony, hanem káros baktériumok is nagyobb teret kaphatnak a szervezetünkben.

-A stressz gyulladásokat indíthat be a szervezetünkben:

Egy kutatás megállapította, hogy a stressz egyedül elegendő ahhoz, hogy különféle gyulladások lángoljanak fel a testünkben, nem is kell hozzá sok, elég egy nehezebb matematika vizsga, vagy ha nyilvánosság előtt kell beszélnünk. Ez hosszú távon viszont cukorbetegséghez és keringési zavarokhoz vezethet.

-A stressz lecsökkenti a spermaszámot:

Egy amerikai kutatás során, amelyben 180 férfit vizsgáltak meg, kiderítették, hogy azoknak a férfiaknak volt a legalacsonyabb a spermaszáma, akiknek a legstresszesebb életmódjuk volt. A spermáknak ráadásul nem csak a száma, de a minősége sem volt kielégítő, az ő esetükben a sejtek nem csupán lassabbak, hanem deformálódottak is voltak.

(Yahoo, kép: revitamedical.com)