Jump to content

A pletyka pszichológiája – miért csináljuk?

2015. 03. 22. 15:17

Mindannyian tudjuk, hogy a pletykák ártalmasak és gyakran semmi alapjuk nincs. Akkor mégis miért csináljuk? És legfőképpen: miért okoz örömet a művelése?

Egy pszichológiai lap nemrégiben rámutatott, hogy a pletykálás egyik motivációja az, hogy közelebb kerüljünk társainkhoz. Valójában nem is az a fontos, hogy mit pletykálunk, hanem maga a beszéd. Az a tény, hogy kommunikálunk társainkkal. A pletyka motivációs tényezőit 5 megállapításban gyűjtötték össze:

1. Így szerzünk barátokat 
A legtöbb barátág csak felszínes csevejjel kezdődik. Közös érdeklődési kört találtok, a beszélgetés elmélyül, később létrejön egy mélyebb kapcsolat. Ha valakivel barátok vagytok, megbízol benne annyira, hogy megoszd a véleményed vele másokról és hiszel benne, hogy nem adja tovább.

2. Így kapcsolódunk egymáshoz
A pletykálással cinkostársat is szerzünk, akivel együtt nevethetünk azon, akit éppen kibeszélünk. Ha valakivel közös véleményen vagyunk, az közelebb hozza és összekovácsolja az embereket.

3. Szeretnénk, ha a többiek elfogadnának
Lehetsz bármennyire független, akkor is szükséged van társaságra és olyan emberekre, akik befogadnak maguk közé. Ha tudunk dolgokat másokról, úgy érezzük, a csapat része vagyunk.

4. Erősnek érezzük magunkat tőle
Akár megosztjuk másokkal, akár nem, ha információ birtokában vagyunk másokról, úgy érezzük, hatalmunk van. Már az információ birtoklása örömet és elégedettséget okoz.

5. Emberibb, mint gondolnánk
Miért örülünk, ha egy celeb vagy politikus botrányba keveredik? Mert tudni, hogy másnak is vannak gyengeségei és hibái, megnyugtat minket.

 

elitedaily.com

Fotó: www.soulshepherding.org