Jump to content

Szőlőből bor és egészég

2015. 09. 17. 10:00

Az őszi gyümölcsök egyike a szőlő. Szeretjük frissen szedve, aszalva, folyékony kivitelben, alkoholosan, bor formájában. Kedveljük a fehér színű, a pirosat és a feketét is, az apró vagy épp a nagy szeműt. Kiváló őszi programokat varázsolhat nekünk a szőlőültetvény egy szüret alkalmával.

Az emberben mindig is nyomot hagyott a szőlő, már a Bibliában megemlítették. Noé is szőlőt ültetett az özönvíz után, de Jézus Krisztus egyik jelképe is ez a növény. Nemcsak élvezeti cikként szerepelt, hanem a szőlőből készült bor az Istennel való kapcsolatot jelképezte.

Az ókori kultúrákban mítoszok szövődnek a szőlő és a bor köré. A római mitológiában Bacchus a bor és a mámor istene. Ugyanez a görögben Dinüszosz. Imádták ezeket az isteneket, hiszen az istenek világához is közelebb kerültek a halandók, másik nyomós érv pedig az volt, hogy a borfogyasztással mámoros hangulatban még a létező bajok is sokkal megoldhatóbbnak, kisebbnek tűntek. A Dionüszosz ünnepségek alkalmával napokig ünnepeltek az ókori emberek. A zsidó kultúrában azonban már szabályozták a borfogyasztást, méghozzá törvényben fogalmazták meg azt. Azt azért nem árt tisztázni, hogy a régi korok bora lényegében a frissen préselt szőlő levét jelentette. Vagyis nem a mai értelemben vett borról volt szó, bár erjedés után kifejthette bódító hatását a szőlő.
Nemcsak az ókori világ nagyobb folyók menti népei termesztettek szőlőt és itták nedűjét, hanem az egész világon elterjedt, ugyanis mindenfajta klímához képes alkalmazkodni a növény. Magyarországon nagy valószínűséggel IV. Béla király uralkodása alatt indult el a szőlőtermelés.

A világ minden táján elterjedt szőlő azért is aratott sikert, mert minden földben megél és termése egészséges, lédús. Ha csak magát a szőlőt fogyasztanánk napokig, akkor is olyan értékes tápanyaghoz jutnánk, amely kielégíti a szervezet számára szinte mindent. A szőlő tartalmaz káliumot, vasat, magnéziumot, rezet, cinket, szelént, B- és C-vitamint is. Vizelethajtó hatásának köszönhetően segíti az anyagcserét, a vesekő természetes gyógyszere lehet, de tisztítja a bélrendszert is. Kevesen tudják, de a friss szőlőlé hatékony idegerősítő, oldja a feszültséget is. Olyan polifenolokat tartalmaz ez a gyümölcs, amelyek gyulladáscsökkentőek, immunerősítő hatásúak, egyes betegségeket, a vírusok egy részét inaktiválja. A vörös és a fekete húsú szőlő antioxidánsai felszabadítják a szabad gyököket, így a modern kori betegségek (rák, érelmeszesedés, szívproblémák) elleni természetes védelemben részesít minket.

(Kép forrása: medicalnewstoday.com)