A japán nők mindössze 10-24 százaléka panaszkodik a változókorral járó hőhullámokra, míg a nyugati nők 85 százalékát érinti e kellemetlenség. Sőt, a klímax-szal járó egyéb tünetek – álmatlanság, idegesség, depresszió, stb. – is jóval kevésbé kínozzák meg őket. Hogy miért? A 45. és 50. életév között beköszöntő változókort, - amikor mind kevesebb ösztrogént és progeszteront termelnek a petefészkek -, tudatos étkezéssel ki lehet cselezni. Azaz nem kell a mellékhatásokkal járó hormonterápiát bevállalni, mert léteznek szelíd gyógymódok, amiket a keleti nők alkalmaznak.
A gyógynövények vizsgálata bebizonyította, hogy a növényvilágban több mint 1000 olyan vegyület létezik, amely hormonszerű hatást gyakorol a női szervezetre. Ezek a természetes anyagok előfordulnak bizonyos gyümölcsökben, zöldségekben, gabonafélékben, illetve gyógynövényekben. Változókori panaszok esetén tehát szelíd stimulánsokként hatnak a belső elválasztású mirigyrendszerre. Az ilyen hatású anyagokat nevezik fitohormonoknak, vagy fitoöszrogéneknek. Valójában sem ösztrogént, sem progeszteront nem tartalmaznak, viszont gyógyító és kiegyensúlyozó hatásúak a klimaxban lévő női szervezetre.
Mit érdemes fogyasztani a változókorba lépett nőknek?
1. Jamszgyökér (édesburgonya)
Fitoterápiás kutatás a gyökerében kimutatta a diosgenint, a progeszteron nevű női nemi hormon egyik előanyagát. Russel Marker amerikai tudós 1952-ben kifejlesztett egy olyan kémiai eljárást, amellyel a laborban a diosgeninből elő tudta állítani a női sárgatesthormont, a progeszteront, ami jó hatással van a női test hormonháztartására. (cseppek, drazsé, homeopátiás szerek formájában kapható).
2. Szója
A japán nők lényegesen ritkábban szenvednek hőhullámok miatt (a szó nem is létezik a japán nyelvben), és világszerte náluk a legalacsonyabb a mellrák előfordulási aránya. A japán nők naponta átlagosan 50-60 mg izoflavonoidot fogyasztanak a szójatermékekkel, ami kedvezően hat a hormonháztartásukra. Arra vigyázzunk, hogy csak ellenőrzött szóját fogyasszunk!
3. Bioaktív élelmiszerek
Bab, lencse, borsó, csicseriborsó, vörös here-, szója-, lucernacsíra, szilva, dinnye, gránátalma, brokkoli, cukkini, karfiol, diófélék, gabonák, lenmag, napraforgómag mind tartalmaz fitoöszrogént.
4. Magyar gyógynövények,
amelyekkel kiegészíthető a klímax kezelése: közönséges harangláb, szúrós gyöngyajak, komló, orbáncfű, cickafark, poloskavész, vizi peszérce.
(fotó: gittarawfood.blogspot.com)