Jump to content

Így szeress, hogy jól szeress! 2. rész - Az öt szeretetnyelv

2014. 02. 25. 08:00

„Ne úgy viselkedj másokkal, ahogy te szeretnéd, hogy viselkedjenek veled. Lehet, hogy az ő ízlésük más.” - G.B.Shaw

Az előző részben megnéztük, hogy mi a jelentősége a szeretetnyelveknek, és hogy miért érdemes a számunkra fontos embereket személyre szabott szeretetben részesíteni. Jöjjön most egy rövid áttekintés arról, hogy miként tudjuk beazonosítani szeretteink szeretetnyelvét és a sajátunkat. Igen, a sajátunkét is, mert sok frusztrációt elkerülhetünk, ha meg tudjuk fogalmazni, mitől is van hiányérzetünk valójában.

Előfordult már, hogy tudtad valakiről, hogy szeret, de valahogy mégsem érezted? Jobb pillanatokban az elméddel tudtad, hiszen rengeteg jelét adta. Esetleg mondta is, de belül mégsem érezted, mert volt valami megmagyarázhatatlan kielégületlenség érzés? Saját szeretetnyelvünk megismerése legalább olyan fontos, mint a környezetünkben lévőké, mert enélkül sokszor magunk sem tudjuk, mi a bajunk, mitől vagyunk nyűgösek. Ha felismerjük, hogy mi okozza nekünk a legnagyobb elégedettségérzést, célzottan kérhetünk társunktól, gyerekünktől, barátunktól.

Nézzük hát, hogy mik az egyes nyelvek fő jellemzői. Emlékeztetőül: mindegyik tud örömöt okozni; a kérdés az, hogy melyik az az egy, vagy kettő, ami leginkább! Először saját magadat azonosítsd be, mert mindig a saját tapasztalat a legerősebb a dolgok megértésében, átélésében!

Elismerő szavak: Minden ember vágyik elismerésre, szereti a dicséretet, az azonban, akinek az elismerő szavak a szeretetnyelve, úgy vágyik rá, mint egy falat kenyérre. Fontos neki, hogy értékeljék, elismerjék, bíztassák. A bírálattól, kritikától viszont összeomlik, dühös és ideges lesz.

Minőségi idő: Akinek minőségi idő a szeretetnyelve, az a rá irányuló osztatlan figyelemtől érzi szeretve magát. Ez lehet egy olyan beszélgetés, ahol teljes mértékben jelen van a másik, és csak rá figyel, vagy bármilyen közös tevékenység, ahol az együttlét a lényeg. Az átlagosnál sokkal rosszabbul viseli a lemondott találkozókat, vagy azt, ha beszélgetés közben mással foglalkozunk, pl. a telefonunkkal babrálunk, újságot olvasunk.

Ajándékozás: Amikor valakinek ajándékot adunk, azt fejezzük ki vele, hogy gondoltunk rá. Akinek az ajándékozás a szeretetnyelve, annak fokozott szüksége van a szeretet látható jeleire. Egy csoki a benzinkútról, bármilyen apróság, amiről ő jutott eszünkbe, nem az érték számít, hanem a figyelmesség és a személyesség. Számára ezek beszédesebbek minden szónál. Ha ezek elmaradnak, vagy ha nem pont olyan, csak hasonló az, amit kap, azt fogja jelenteni neki, hogy nem figyeltek rá, vagyis nem szeretik igazán.

Szívesség: Ha valakinek a szívesség a szeretetnyelve, minden olyan cselekedettől boldog lesz, ami megkönnyíti az életét, legyen az házimunka, egy polc felszerelése, vagy a számítógép rendberakása, egy csekk feladása. Különösen érzékeny arra, ha valaki megígér valamit és aztán nem teszi meg, vagy csak halogatva.

Testi érintés: Az érintés pszichológiai jelentőségét ma már általánosan elismerik, azonban annak, akinek ez a szeretetnyelve, kiemelt fontosságú minden testi kontaktus. Ölelés, simogatás, szeretkezés, masszírozás, vagy egy suhanó érintés és megszépül a világ. Ugyanakkor ha visszautasítják ezirányú közeledését, vagy nem kap elegendő testi érintést, akkor teljes lényét érezheti visszautasítva.

Bőség zavara van, nehéz kiválasztani a nyertest? A következő részekben megnézzük, hogyan lehet beazonosítani a nem egyértelmű helyzeteket, szó lesz a szeretettankról és tovább ismerkedünk az öt nyelvvel is. 


Folytatás


Polyák Ildikó
jóga coach
www.miadalod.blogspot.hu