1.- Galápagos-szigetek:
Egyre növekszik a szigetcsoportra látogató turisták száma, a hajókkal érkező patkányok és egyéb becsempészett tájidegen állatok azonban nem tesznek jót az élővilág ökoszisztémájának. Bár a sziget 98%-a nemzeti parkká lett nyilvánítva a hatvanas években, ha meg akarjuk csodálni szépségét, jobb, ha csipkedjük magunkat, mielőtt az egész az emberi beavatkozásnak köszönhetően a múlt ködébe vész.
2.- Maldív-szigetek:
A szigetcsoport a világ legalacsonyabb szárazföldi helye, ritkán emelkednek ki 2,5 méternél magasabbra a tengerből. A globális felmelegedés következtében pedig félő, hogy száz éven belül örökre elsüllyed.
3.- Nagy-korallzátony:
Földünk leghatalmasabb korallzátonya Ausztrália partjainál található, azonban már nem sokáig... 2010 végén nagyobb mennyiségű szennyvíz érte el helyet, ami erőteljesen csökkentette a korallok ellenálló képességét, ezért a veszélyeztetett világörökségek közé sorolták.
4.- Velence:
Az olasz szigetváros is félő, hogy végleg belesüllyed az őt körülvevő tengerbe, a vízszint ugyanis évről évre 4-6 mm-rel kerül feljebb. Ha ez ilyen ütemben folytatódik, 7 évtized múltán már nem fog turisták színes hada nyüzsögni izgalmas utcáin.
5.- Holt-tenger:
Az Izrael és Jordánia területén fekvő sós tó is zsugorodásnak indult, az elmúlt negyven évben harmadával csökkent a mérete az erős vízkivétel miatt. Ha ez így megy tovább, kevesebb, mint 50 év múlva nevéhez méltóan valóban meghal a Holt-tenger.
6.- Az Alpok havas hegygerincei:
A globális felmelegedés a síelés szerelmeseinek sem kedvez. Az 1980-as évek óta az Alpok gleccsereinek mérete 20 %-kal csökkent. Lehet, hogy negyven év múlva már csak tollasozhatunk majd a sziklás hegycsúcsokon síelés helyett?
7.- Madagaszkár:
A nagyüzemű fakitermelésnek hála a számtalan különleges fajnak otthont adó, egyedi élővilágú erdői a hatodukra csökkentek. Ha így folytatjuk, a sziget nevéről 35 év múlva már csak a gyerekfilm fog eszünkbe jutni.
8.- Kongó-medence:
Közép-Afrika legnagyobb természetföldrajzi képződményét is veszély fenyegeti, minden évben ugyanis 10 millió hektárnyi erdőt pusztítanak ki ott, ami a Föld oxigéntermelésének 40%-áért felelős.
(Kép: venezia.net)