Jump to content

Talajszennyezés helyreállítása baktériumokkal

2015. 11. 13. 12:00

Nagy iparterületeken, ahol veszélyes ipari szennyeződést, hulladékot tárolnak hordóban, egyéb tárolásra szánt eszközökben tartott mérgező anyagok a földbe is beszivároghatnak, amely káros a természetre és az emberre nézve is.

Beférkőzik a talaj rétegeibe az olyan káros vegyület, amely a közeli épületek, lakóházak lakóira is káros lehet, hiszen a porban is kimutathatóvá válnak az egészséget is veszélyeztető anyagok. Ha egy ilyen ügyben dől a dominósor első darabkája, akkor a hírek terjednek, és nyomás hatására a veszélyes vegyi anyagokat elszállítják speciális helyre. Egy, a káros anyagoktól kiürített ipari terület egyáltalán nem azt jelenti, hogy minden visszaállt a helyére, hiszen a talaj attól még szennyezett marad. Ekkor kezdik meg szakemberek felmérni az adott terület szennyezettségét és igyekeznek megtalálni a kármentesítés legmegfelelőbb formáit. Ezek közül alkalmazható a szennyezett talajréteg eltávolítása és helyére új, friss föld cseréje. Szivattyúzás során is eltakarítható a szennyezett réteg, máskor pedig a kémiai eljárást alkalmazzák.

A biológiai kármentesítés során olyan mikrobákat, mikroorganizmusokat oltanak a károsodott terület talajába, amelyek nemcsak jól érzik magukat, de lebontják a mérgező vegyi anyagokat és még szaporodni is képesek abban a környezetben. Ez a legjobb módszer, hiszen amellett, hogy olcsó még fizikailag sem kell megmozgatni a területet. Az ilyen folyamatot biostimulációnak nevezik, amellyel felgyorsítják az anyagok lebomlását. Felgyorsítani azzal is lehet, ha más mikroorganizmusok közösségét felhasználják az adott helyen. Az új fajokat vagy laboratóriumi körülményeket hozzák létre, vagy pedig másik területről szerzik be a szakemberek. Az is előfordulhat, hogy az ipari szennyeződéssel átitatott, talajban található mikroorganizmusokat feldúsítva juttatják vissza a területre, ez a bioaugmentáció.

Ahogy az állatvilágban is előfordulnak a behurcolt, nem eredeti élőhelyén megtelepedett, vagyis invazív állatfajok, amelyek veszélyt jelenthetnek a területen élő őshonos fajokra, úgy a baktériumok is lehetnek idegenek. A mikrovilágban is gondot okoznak az idegen mikroorganizmusok? Vizsgálatok szerint egyes baktériumok bennszülöttek, más kórokozók pedig meghatározott földrajzi elterjedést mutatnak.

A Földön zajló ipari tevékenységek megterhelik a bolygót. Emiatt nagyon sok fejlesztés történik, hogy ne szennyezzük még inkább a talajt. Ennek érdekében alkalmazzák az úgynevezett enzimtechnológiát, amikor enzimeket vetnek be azért, hogy a káros vegyületeket átalakítsák olyanná, amelyet később a természet le tud bontani.

(Kép forrása: ourworld.unu.edu)