Stapleton magyarázata szerint az egykor vendégszerető ország, mint üdülőhely szépen lassan ment tönkre, amiért részben az 1960-as évek óta tömegével érkező turisták is felelőssé tehetők. Az emberek a hófehér homokos tengerpartokért, a fantasztikus bárokért, a vendégszerető fogadtatásért, a lenyűgöző vidékért és a pezsgő éjszakai életért utaznak ide, de sokszor csalódniuk kell, állítja az író.
-Az utazási irodák úgy állítják be a helyi lakosokat, mint akik igen vendégszeretők és kedvelik a turistákat. Azonban a thaiok és a nyugatról egyre nagyobb számban érkező érkező utazók közötti kapcsolat sokszor feszült, és igen rosszul alakul.
Stapleton azt állítja, számos turista, aki üdülési céllal érkezik az országba, végül itt leli halálát, a gyilkosságokat pedig eltussolják. -Az élet itt nem sokat ér. A külföldiek halála pedig gyakran feljegyzésre sem kerül.
A könyv szerzője az 1970-es évek óta látogatott gyakran Thaiföldre, míg aztán véglegesen oda nem költözött 2010-ben. Miután rendszeresen megtámadták és kirabolták, úgy döntött, kideríti, mi állhat a botrányosan rossz közbiztonság hátterében. Stapleton szerint a rendőrség a füle botját sem mozgatja, ha a külföldiek biztonságáról van szó, emiatt is lehet például, hogy 2011-2012 között 296, 2013-ban pedig 389 brit lelte halálát az országban.
-Bevett szokás a helyi bárokban és szórakozóhelyeken, hogy a tulajdonosok kenőpénzt adnak a rendőrségnek, ezért a rendőröknek sem érdeke a turisták panaszait megfelelően kezelni. Ha egy külföldit kirabolnak a szórakozóhelyen, a feljelentést rendszerint elintézik egy kézlegyintéssel.
A Thaiföldre látogatókat arról is elmulasztják tájékoztatni az utazási irodák és légitársaságok, hogy a nyugati útleveleiknek milyen nagy értéke van az országban. Attól függően, hogy melyik országból származik, akár több ezer dollárt is érhetnek a feketepiacon, ezért kifejezetten erre szakosodott bűnszervezetek lopkodják össze az európai, amerikai, ausztrál, vagy kanadai okmányokat. Az országban számos helyen az útlevelet kérik el letétnek, ha valaki biciklit, jet-ski-t, vagy autót akar bérelni. Aztán amikor a hiszékeny turista visszaviszi a kikölcsönzött járművet, az útlevelének már bottal ütheti a nyomát.
Stapleton, aki odaköltözése óta honfitársai mellett számos thai barátra is szert tett, azt állítja, végre érti, hogyan viszonyulnak a helyiek a turisták özönéhez.
-A helyiek mélységesen utálják a külföldieket, ezért semmi lelkiismeretfurdalásuk nincs, amikor kirabolják őket. Annyira elterjedt a külföldiektől való undor és a nemzeti büszkeség, hogy az egyúttal igazolja is a szemükben a turisták ellen elkövetett bűnöket. ’Thaiföld a thaioké’ –ezt lehet hallani az ország minden szegletében.
(Daily Mail, kép: getaway.co-za)